Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
Les Lovelock les TA - 72 Engineer Regt (Volunteers) Newcastle 1988 1900 test
REA Co-op club, Sto... Luton Odds and Sods Ubique 1900 1901 Luton Branch
REA TA Barracks Old... Manchester Odds and Sods Ubique 1900 1901 Manchester Branch
Art Smith Smithy France 1915 1917 test
jennifer goodwin Manchester 1915 1918 Manchester Branch
jennifer goodwin Manchester 1915 1918 Manchester Branch
jennifer goodwin Manchester 1915 1918 Manchester Branch
jennifer goodwin Manchester 1915 1918 Manchester Branch
william elliott TA - 75 Engineer Regiment (Volunteers) Manchester 1914 1918 test
William Grant France 1916 1918 test
William Grant France 1916 1918 test
Robert Cayzer Bob World War 2 France 1914 1919 test
JOHN LABURN Jack France 1916 1919 Dundee Branch
JOHN LABURN Jack Signals Wing Chatham 1916 1919 Dundee Branch
Paul beatty vulcan1 Defence Logistics Organisation (DLO) Bristol 1915 1920 Bristol Branch
George Stroud Bristol 1914 1920 Bristol Branch
harry o'sullivan Birmingham 1914 1922 test
James peter casey Belfast 1938 1941 test
Reg DUNNAGE Aldershot 1943 1943
Joseph John Bennett Jack World War 2 Africa 1940 1943 Wolverhampton Branch
HUGH WRIGHT World War 2 World War 2 1941 1944 test
Richard Andrews TA - 72 Engineer Regt (Volunteers) Sunderland 1939 1945 Sunderland Branch
Timothy West Sicily 1939 1945 Leicester Branch
hyden brine taffy World War 2 World War 2 1943 1945 test
John Tustain World War 2 Italy 1940 1945 Colchester and District Branch
William Smith World War 2 Africa 1939 1945 test
William Smith World War 2 Africa 1939 1945 test
alfred CAMP World War 2 World War 2 1940 1945 test
David Mason Loan Service Italy 1943 1945 Central London Branch
Robert Edward Rotheram 49 Squadron Penang 1939 1945 Sheffield Branch
Reg DUNNAGE World War 2 1943 1945
albert nuttall Sheffield 1937 1945 Sheffield Branch
jared skilton World War 2 Africa 1939 1945 test
Thomas Ashrcroft Tommy Warrington 1941 1945 St Helens Branch
Ronald Trim Trimmy Unknown units Egypt 1940 1945 Truro Branch
Ronald Trim Trimmy Plymouth 1939 1946 Truro Branch
Ronald Trim Trimmy World War 2 World War 2 1939 1946 Truro Branch
Herbert Rowe RSME Chatham 1940 1946 test
George Thompson World War 2 Britain 1940 1946 Armoured
Frederick Roberts Italy 1940 1946 test
Frederick Roberts Italy 1940 1946 test
George Caffrey Bill D Company Chepstow 1946 1947
John Fletcher Jack Catterick 1938 1947 St Helens Branch
Peter Keenan 1TRRE Malvern 1947 1947 West Cumberland Branch
Keith Gillespie Gilly 3 TRRE Cove 1947 1947 Nottingham Branch
Keith Gillespie Gilly Longmoor 1947 1947 Nottingham Branch
leonard taylor World War 2 Britain 1942 1947 test
terrence langton Long Marston 1942 1947 Long Marston Branch
terrence langton Long Marston 1942 1947 Long Marston Branch
walter williamson wally Germany 1945 1947 Cyprus Branch
walter williamson wally Germany 1945 1947 Cyprus Branch
Keith Gillespie Gilly Barton Stacey 1948 1948 Nottingham Branch
Keith Gillespie Gilly Palestine 1948 1948 Nottingham Branch
Keith Gillespie Gilly Egypt 1948 1948 Nottingham Branch
james pollard 1st Fortress STRE Gibraltar (Not Gib Barracks) 1946 1948 test
James Connell World War 2 World War 2 1943 1948 Aberdeen Branch
Brian Davies Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1947 1948 New Forest Branch
George Caffrey Bill Army Apprentices School Taunton Taunton 1947 1948
Robert Summersby Unknown units Palestine 1945 1948 test
Jack Scott Unknown units Egypt 1946 1948 Blackpool Branch

Pages