Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
Russell Dick Dicol Engr Base Installation Singapore 1947 1948 Colchester and District Branch
james pollard 1st Fortress STRE Gibraltar (Not Gib Barracks) 1946 1948 test
Keith Gillespie Gilly Egypt 1948 1948 Nottingham Branch
Robert Summersby Unknown units Palestine 1945 1948 test
Colin Leonard Lenny 1TRRE Malvern 1947 1948 test
mansel pope Loan Service Italy 1947 1948
Brian Davies Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1947 1948 New Forest Branch
Keith Gillespie Gilly Barton Stacey 1948 1948 Nottingham Branch
Keith Gillespie Gilly Tobruk 1948 1949 Nottingham Branch
George Caffrey Bill 1TRRE Malvern 1948 1949
Derek Catling Rusty 49 Railway Regiment RE Longmoor 1947 1949 Lowestoft Branch
Leonard Warren Larry RSME Chatham 1948 1949 test
David Sparks Dave Army Apprentices School Taunton Taunton 1948 1949 Andover and Winchester Branch
Colin Leonard Lenny Unknown units Egypt 1947 1949 test
Leonard Woodgate None 2 Engineer Stores Depot (2 ESD) Liphook 1948 1949 test
Allan Best Besty 38 Squadron Berlin 1947 1949 Preston Branch
Reg DUNNAGE Berlin 1946 1949
Allan Best Besty 38 Squadron Berlin 1947 1949 Preston Branch
Anthony Jones 12 Squadron Benghazi 1948 1949 test
Brian Davies Army Apprentices School Taunton Taunton 1948 1949 New Forest Branch
John Poling Ministry of Public Bldgs & Wks Berlin 1946 1949 Bristol Branch
Robert Wakelam Bob Kenya 1947 1949
Les Watson 1TRRE Malvern 1949 1949 Gosport Branch
JAMES GRASSOM JOCK RSME Chatham 1949 1950 Lanarkshire Branch
Josh Miller World War 2 Britain 1948 1950 test
Raymond Canahm 4 TRRE Aldershot 1948 1950 Gibraltar Branch
david jenkins 8 Engineering Stores Base Depot Egypt 1948 1950
james togher jim MCTC/ HQ 24 Airmobile/ HQ 16 AA Bde Colchester 1939 1950 test
George Caffrey Bill Chatham 1949 1950
bernard cowley HQ FARELF & HQ BF HK Hong Kong 1948 1950 test
Brian Davies Army Apprentices School Harrogate 1949 1950 New Forest Branch
Terry Dapp Dappy 3 TRRE Cove 1950 1950 Taunton Branch
Jack Scott Unknown units Palestine 1948 1950 Blackpool Branch
Derek Smith Smudger Farnborough 1949 1950 test
History Researcher AUS - 9 Sqn Adelaide 1950 1950 Airborne
Robert Maxwell Sinclair Stinker Malvern 1948 1950 Malvern Branch
james togher jim HQ 19 Mech Brigade Catterick 1939 1950 test
Les Watson 4 TRRE Aldershot 1949 1950 Gosport Branch
Peter Skinner Pete Chatham 1950 1950 Blackpool Branch
David Inman Junior 4 TRRE Aldershot 1949 1950 Manchester Branch
Geoff Lester Chatham 1948 1950 test
Ronald Pritchard Chatham 1950 1950 Blackpool Branch
Ronald Pritchard 1TRRE Malvern 1950 1950 Blackpool Branch
william sparrow spadger 3 TRRE Farnborough 1950 1950 Woolwich Branch
Michael Pateman Army Apprentices School Harrogate 1949 1951 Crawley
Terry Dapp Dappy 1 Squadron Ripon 1951 1951 Taunton Branch
Terry Dapp Dappy 25 Field Engineer Regt Maidstone 1951 1951 Taunton Branch
Peter Smith Smudger RSME Chatham 1951 1951 Wolverhampton Branch
Les Watson HQ 36 Engineer Regt Maidstone 1950 1951 Gosport Branch
Brian Campbell Horny 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1949 1951 Cambridge Branch
Dudley Kidd Dixie Harrogate 1948 1951 test
Leonard Warren Larry Africa 1949 1951 test
Terry Dapp Dappy 1TRRE Malvern 1951 1951 Taunton Branch
Dudley Kidd Dixie Ripon 1951 1951 test
Ronald Pritchard Maidstone 1950 1951 Blackpool Branch
Terry Dapp Dappy 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1951 1951 Taunton Branch
Stephen Appleby Aldershot 1951 1951 test
Stephen Appleby 49 Railway Regiment RE Longmoor 1951 1951 test
David Sparks Dave 1TRRE Malvern 1951 1951 Andover and Winchester Branch
Brian Davies 13 Command Workshop REME Aldershot 1950 1951 New Forest Branch

Pages