Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
trevor williams taff 4 TRRE Aldershot 1959 1959 Peterborough Branch
Richard Clarke Nobby 11 Squadron Malaya 1957 1960 Chepstow Branch
Geoff Lambourne 17 Port Training Regt Southampton 1958 1960 Manchester Branch
Geoff Lambourne 9TRRE Cove 1960 1960 Manchester Branch
barry mitchell mitch 5 Squadron Iserlohn 1959 1960 Medway Branch
barry mitchell mitch RSME Chatham 1960 1960 Medway Branch
Pat Bellay Farnborough 1959 1960
Geoff Lambourne RSME Chatham 1960 1960 Manchester Branch
Geoff Lambourne 53 Squadron Marchwood 1958 1960 Manchester Branch
john caldwell jc A Squadron JLRRE Dover 1958 1960
Fred Carslake Trog 57 Squadron Cove 1960 1960 Bristol Branch
ron cawley jock 4 TRRE Aldershot 1960 1960
Gordon Carter Nick 4 TRRE Aldershot 1958 1960 Reading & West Berks Branch
john caldwell jc 1TRRE Farnborough 1960 1960
Michael Gardner Digger 59 Squadron Chatham 1959 1960 Woolwich Branch
colin proctor 56 Squadron Aldershot 1960 1960 Cambridge Branch
colin proctor 56 Squadron Aldershot 1959 1960 Cambridge Branch
John Warren Wally 5 Squadron Iserlohn 1958 1960
Robert Litchfield badger 1TRRE Farnborough 1959 1960 Gibraltar Branch
Harry Forster 1TRRE Cove 1960 1960
aidan shoebridge 4 TRRE Aldershot 1960 1960 Reading & West Berks Branch
Bob Young 34 Squadron Kenya 1959 1960
ALAN SKIDMORE 15 Squadron Ripon 1958 1960 Ripon Branch
Bill Welch Bill/Willy RSME Chatham 1959 1960
James Hopgood Chiefy HQRE 4 Div Herford 1959 1960
James Hopgood Chiefy HQRE 4 Div Paderborn 1960 1960
Hank Lawrence tich Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1958 1960 Bournemouth Branch
gary wheeler taffy Kenya 1959 1960
john irons ironsy B Company Chepstow 1959 1960
john irons ironsy 1TRRE Farnborough 1960 1960
Hugh Mc Peake mac 1TRRE Farnborough 1959 1960 Gibraltar Branch
charles head RSME Gillingham 1959 1960 Gibraltar Branch
Michael Moroney Mick 3 TRRE Cove 1960 1960 Maidstone Branch
rayland peace charlie 73 Squadron Christmas Island 1959 1960 Maidstone Branch
John Wotherspoon Cove 1960 1960
Derek Cresswell Derek Cresswell 1TRRE Cove 1960 1960 Colchester and District Branch
John Minelly Jock 49 Railway Regiment RE Longmoor 1959 1960
raymond robson robbo 3 TRRE Cove 1959 1960
George Codling 37 Squadron Osnabruck 1959 1960 Brighton Branch
trevor williams taff 59 Squadron Rochester 1959 1960 Peterborough Branch
trevor williams taff RSME Chatham 1960 1960 Peterborough Branch
colin white chalkie 45 Squadron Nienburg 1957 1960 Peterborough Branch
James Smith Jim 7 Squadron Catterick 1956 1960 Bedford Branch
ted hickman scouse Borneo 1960 1960 Southampton Branch
John South Boys Squadron Aldershot 1958 1960 Survey (Geographic) Branch
Norman Froggatt Froggy 10 Squadron Singapore 1957 1960 Bedford Branch
Mike Collier Jock Army Apprentices School Harrogate 1957 1960 Tunbridge Wells Branch
Allen Forder Percy Army Apprentices School Harrogate 1957 1960 Medway Branch
Allen Forder Percy Harrogate 1957 1960 Medway Branch
Richard White Chalky 37 Squadron Maidstone 1954 1960 Manchester Branch
Ronald Higginson Germany 1956 1960 Stafford Branch
Ronald Higginson 26 Squadron Hohne 1956 1960 Stafford Branch
raymond william todd ray Army Apprentices School Harrogate 1958 1960 Portsmouth Branch
Tony Wayne Lofty 54 Squadron Hong Kong 1959 1960 Nottingham Branch
bill woodcock bruce 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1958 1960 test
Iain Fridge HQ Penang Garrison Malaysia 1956 1960 Edinburgh Branch
Iain Fridge Malaysia 1956 1960 Edinburgh Branch
Roger Johnson Johnno C Squadron JLRRE Dover 1958 1960 Swindon Branch
David Horne Horlicks 37 Squadron Cyprus 1957 1960 test
Keith Allen 27 Squadron Cove 1960 1960 Hull Branch

Pages