Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
Lee Dare Dan Counter Terrorism Search Wing Chattenden 2007 2009
Glen McAllister Madderz 3 Squadron Tidworth 2006 2009 Edinburgh Branch
Stuart Campbell Stu or Jock 34 Squadron Waterbeach 2005 2009
Paul Moore Ginge sennelager 2004 2009 Airborne
Ian Flaherty Flax RSME Chatham 2007 2009 Northern Ireland Branch
John Budgen Budgie RSME Chatham 2004 2009 Maidstone Branch
Ian Crockett Crocs TA - 131 Indep Commando Sqn Kingsbury 2006 2009
Andy Dodson Andy 524 STRE Chilwell 2007 2009
Peter Simmonds Tiny Hermitage 2006 2009 Reading & West Berks Branch
Craig Wadeson Bertie 58 Squadron Wimbish 2007 2009 Ripon Branch
Phil Robinson Counter Terrorism Search Wing Chattenden 2006 2009
Brandon Wellard HQ EinC(A) Minley 2007 2009
Brian Barkworth Barky AUS School of Military Engineering Moorebank 2006 2009
Joanna Houghton Jo 60 Squadron Waterbeach 2008 2009
Mark Ryalls HQ 3 Division Engineers Tidworth 2008 2009 Minley Branch
Marc Davies Marc 39 Squadron Hohne 2006 2009 Tunbridge Wells Branch
carl sykes Eric 24 Squadron Chatham 2005 2009
David Worrall 6 Squadron Tidworth 2007 2009
Lee Welch Welchy 63 Squadron Minley 2006 2009 Birmingham Branch
simon Tierney T 3 Squadron Tidworth 2007 2009 Doncaster Branch
Pete Coe HQ 25 Engr Regt Waterbeach 2007 2009 Bomb Disposal
Steve Goodall MES Wks Germany Moenchengladbach 2007 2009
Laura Duckworth Ducky 60 Squadron Waterbeach 2008 2009 Edinburgh Branch
John Hart John 7 Squadron Ripon 2008 2009
Peter Barratt Spud BATUS Permanent Staff BATUS Canada 2008 2009
chris ballinger chris 52 Squadron Tidworth 2008 2009 Cambridge Branch
Stuart Pattison Jed 7 Squadron Ripon 2008 2009 Ripon Branch
mark levitt lev Army School Mechanical Transport - DST Leconfield 2007 2009
Andrew McEvoy Mac 26 Squadron Hohne 2003 2009 Bournemouth Branch
Nathan Carter HQ 39 Engineer Regt Waterbeach 2006 2009
David Philpott Dava 26 Squadron Hohne 2007 2009 Glasgow Branch
Aaron Rumbellow barney 61 Squadron Woodbridge 2007 2009 Airborne
Carl Harries Harry 3 Squadron Tidworth 2005 2009 AUS Royal Australian Engineers Assoc
Jeff Wharton John boy Waterbeach 2007 2009
Paul McEldon Geordie RSME Chatham 2006 2009
Jim Rattray TA - 71 Engineer Regiment Paisley 2000 2009 Glasgow Branch
Tim Gibbs Gibbo 6 Squadron Tidworth 2006 2009 Andover and Winchester Branch
Paul Bowen Paul 58 Squadron Wimbish 2006 2009 Minley Branch
Daniel Kelly Danny 38 Squadron Tidworth 2008 2009
Danny Downham Danny RSME Chatham 2007 2009 Plant Branch
ian easley zippy Close Support Troop RE Warminster 2007 2009 Andover and Winchester Branch
Phillip Carter Taff 38 Squadron Tidworth 2006 2009 Maidstone Branch
Eamon Sheridan Shep 48 Squadron Waterbeach 2006 2009 Glasgow Branch
alan dinsdale dins 44 Squadron Paderborn 2004 2009 Hull Branch
Pete Bradley Bradders 42 Squadron Hameln 2005 2009 Ripon Branch
Stace Whitehead Stace 32 Squadron Antrim 2008 2009 Wakefield Branch
Stace Whitehead Stace Ripon 2008 2009 Wakefield Branch
scott timmons Scotty 38 Squadron Tidworth 2006 2009 Dundee Branch
LEN WILLOUGHBY WILLARD TA - 75 Engineer Regiment (Volunteers) Manchester 1987 2009 Blackpool Branch
Gaz Hannon scouse Hohne 2008 2009 Highlands and Islands Branch
Robert Pothecary Taff 43 Squadron Antrim 2005 2009
Robert Pothecary Taff TA - Royal Monmouthshire RE Militia Monmouth 2009 2009
Richard Alderton Richie Mech Training Wing Chatham 2006 2009
Tim Rayner 60 Squadron Waterbeach 2004 2009 Cambridge Branch
Sam Law 53 Squadron Waterbeach 2007 2009
Sam Law 36 Squadron Chatham 2005 2009
gary evans Gaz 53 Squadron Waterbeach 2007 2009 Andover and Winchester Branch
John Hart John Ripon 2008 2009 Bomb Disposal
Robert Green Benny 30 Squadron Ludgershall 2008 2009 Monmouth Branch
richard maurins lofty 34 Squadron Waterbeach 2006 2009 Highlands and Islands Branch

Pages