Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
Peter Mann Longmoor 1956 1957 Colchester and District Branch
Michael Warren Singapore 1956 1957 Bedford Branch
Brian Whitworth 49 Railway Regiment RE Longmoor 1955 1957 Walsall Branch
Richard Leiper Van Osnabruck 1954 1957 test
James Cole Slim 74 Squadron Malaya 1956 1957 Taunton Branch
tony blaxill Longmoor 1955 1957 test
Norman Ellis HQ 38 Engineer Regt Ripon 1957 1957 test
Michael Warren Singapore Engineer Regiment Singapore 1956 1957 Bedford Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
Terry Howard Pop Cove 1957 1957 Peterborough Branch
John Sowter Marchwood 1954 1957 Preston Branch
John Sowter Inland Water Transport Squadron Tobruk 1954 1957 Preston Branch
Ronald Roads RONNIE 55 Squadron Korea 1955 1957 Eastbourne Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
Terry Howard Pop 9TRRE Cove 1957 1957 Peterborough Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
Michael Warren Singapore Engineer Regiment Singapore 1956 1957 Bedford Branch
john groves 3 TRRE Cove 1956 1957 Chester Branch
Jeffrey Gill Singapore Engineer Regiment Singapore 1956 1957 test
John Watts sparky Christmas Island 1956 1957 Medway Branch
John Watts sparky Maidstone 1957 1957 Medway Branch
Ron Watson Osnabruck 1957 1957 Junior Leaders Branch
John Brook Barton Stacey 1955 1957 Leicester Branch
john hall paddy Army Apprentices School Harrogate 1954 1957 Bristol Branch
Tony Darbyshire Preston 1956 1957 test
lemuel gallyer lem HQ 21 Engr Regt Nienburg 1956 1957 St Helens Branch
lemuel gallyer lem Barton Stacey 1957 1957 St Helens Branch
Derek Weston Del 1TRRE Malvern 1955 1957 test
Derek Weston Del 1TRRE Farnborough 1955 1957 test
Peter Cuthbert saint 1TRRE Malvern 1956 1957 Peterborough Branch
ERIC COOKSEY 4 TRRE Aldershot 1957 1957 test
Cliff Barnard Gus 3 TRRE Farnborough 1956 1957 Weymouth Branch
Raymond (Ray) Lambert 11 Squadron Malaya 1954 1957 Lowestoft Branch
William Thomas Bill Boys Squadron Aldershot 1956 1957 Medway Branch
Tom Shipston Kenya 1954 1957 Survey (Geographic) Branch
Brian Harding "Brush... 3 TRRE Farnborough 1955 1957 Newton Abbot Branch
Brian Harding "Brush... 3 TRRE Farnborough 1955 1957 Newton Abbot Branch
Maurice Bernard Spike 17 Port Training Regt Southampton 1956 1957 Radio Branch
Peter Phillips 37 Squadron Maidstone 1955 1957 Potteries Branch
David Sparks Dave Tripoli 1954 1957 Andover and Winchester Branch
George Brian Dean Yorky RSME Chatham 1956 1957 Leeds Branch
Roy Willmott Gerry 3 TRRE Cove 1955 1957
CHARLES CLOWES CHAS Farnborough 1957 1957 Wolverhampton Branch
CHARLES CLOWES CHAS 3 TRRE Farnborough 1957 1957 Wolverhampton Branch
william king Edinburgh 1956 1957 Amphibious
david hopkins hoppy Hong Kong 1955 1957 test
Ian Longworth 12 Squadron Christmas Island 1956 1957 Manchester Branch
Edward Sculthorpe scully 12 Squadron Christmas Island 1956 1957 St Helens Branch
Michael Ian Chappell Cove 1954 1957 Gloucester Branch
george hardman 1TRRE Farnborough 1954 1957 Manchester Branch
Michael Barry Lurch 12 Squadron Christmas Island 1956 1957 Cambridge Branch
david hopkins hoppy HQ 24 Engr Regt Hong Kong 1955 1957 test
Alexander Crowe Alec Christmas Island 1956 1957 test
Charles Gallimore 89 Sqn Kenya 1955 1957 Manchester Branch
John Watts sparky MES (Wks) St Kilda St Kilda 1957 1958 Medway Branch
Patrick Eastwood paddy or pat 27 Squadron Cove 1957 1958 Potteries Branch
Ron Watson Christmas Island 1957 1958 Junior Leaders Branch
Graham Bravo School of Military Survey Hermitage 1956 1958
Derek Cantellow Boys Squadron Aldershot 1958 1958
Peter Cuthbert saint Christmas Island 1958 1958 Peterborough Branch

Pages