Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick namesort ascending Squadron City Start year End year Local REA
Robin Sturt 42 Squadron Hameln 1975 1978 test
Robin Sturt 48 Squadron Waterbeach 1978 1982 test
Robin Sturt HQ 35 Engineer Regt Hameln 1982 1987 test
Robin Sturt Ministry of Defence London 1987 1989 test
Robin Sturt HQ 39 Engineer Regt Waterbeach 1989 1991 test
Gordon Dale D Company Chepstow 1982 1984 test
Gordon Dale 73 Squadron Osnabruck 1984 1987 test
Nicholas Parkin 7 Squadron Nienburg 1985 1987 test
David Garwood Chepstow 1977 1979 Cambridge Branch
John Cruddas 29 Squadron Hameln 1966 1968 Cambridge Branch
John Cruddas 54 Squadron Singapore 1968 1970 Cambridge Branch
John Cruddas 54 Squadron Hong Kong 1970 1970 Cambridge Branch
John Cruddas Southern Command Plant Troop Longmoor 1970 1972 Cambridge Branch
John Cruddas 62 Squadron Cyprus 1972 1974 Cambridge Branch
ken barry 4 Sqn Nienburg 1972 1978 Manchester Branch
David Marsden B Company Chepstow 1966 1968 Manchester Branch
David Marsden 30 Squadron Hameln 1969 1971 Manchester Branch
David Marsden 30 Squadron Hohne 1971 1972 Manchester Branch
Steve Martin 28 Engr Regt REME Workshops Hameln 1982 1984 test
steve gilbert 4 Sqn Nienburg 1979 1982 Nottingham Branch
steve gilbert 25 Engr Regt Workshops REME Osnabruck 1983 1987 Nottingham Branch
steve gilbert 61 Squadron Maidstone 1987 1989 Nottingham Branch
steve gilbert 66 Squadron Dover 1978 1979 Nottingham Branch
steve gilbert RSME Chatham 1982 1983 Nottingham Branch
Neil Neil Germany 1965 1968 Peterborough Branch
George Pitt Worcester 1955 1958 Malvern Branch
PETER WILSON 33 Squadron Antrim 1974 1976 test
John Stopforth Christmas Island 1958 1958 test
John Stopforth Osnabruck 1957 1957 test
ian moss 25 Field Engineer Regt Maidstone 1980 1984 test
Bob Penn 10 Squadron Singapore 1966 1968 test
John Crozier 52 Squadron Tidworth 1980 1982 Andover and Winchester Branch
John Crozier 1 Squadron Nienburg 1983 1986 Andover and Winchester Branch
Chris Bland HQ 35 Engineer Regt Hameln 1972 1976 Maidstone Branch
Chris Bland 32 Squadron Ripon 1967 1972 Maidstone Branch
Chris Bland 20 Squadron Maidstone 1976 1979 Maidstone Branch
Dale Madder 24 Squadron Chattenden 1991 1994 Medway Branch
Dale Madder 16 Squadron Osnabruck 1988 1990 Medway Branch
Dale Madder CRE (Airfields) RAF Lossiemouth 1994 1998 Medway Branch
Dale Madder 36 Squadron Chatham 1998 2000 Medway Branch
Dale Madder 50 Squadron Maidstone 2000 2002 Medway Branch
Dale Madder Loan Service Sierra Leone 2002 2003 Medway Branch
Dale Madder 64 CRE Nottingham 2003 2005 Medway Branch
Dale Madder CRE (Airfields) RAF Leeming 2005 2007 Medway Branch
Dale Madder RSME Chatham 2007 2010 Medway Branch
Jim Mcburney HQ 12 Engr Bde Waterbeach 1992 1993 Glasgow Branch
Paul Phillips 73 Squadron Osnabruck 1978 1984 test
Paul Phillips 43 Squadron Waterbeach 1984 1987 test
Mathew Short 34 Squadron Waterbeach 1997 1999 test
Mathew Short 28 Squadron Bassingbourn 1999 2001 test
Mathew Short 20 Squadron Maidstone 2001 2003 test
Mathew Short HQ Combat Engineer School Minley 2005 2005 test
Mathew Short HQ EinC(A) Minley 2008 2010 test
Mathew Short HQ 36 Engineer Regt Maidstone 2011 2012 test
Chris Lees HQ 21 Engr Regt Nienburg 1977 1980 Swindon Branch
Steve Whiting Munsterlager 1987 1989 test
Chris Bland B Squadron JLRRE Dover 1965 1967 Maidstone Branch
Michael Williamson 42 Survey Engineer Group Newbury 1962 1970 Andover and Winchester Branch
Keith Barnett 11 Squadron Ripon 1986 1990 test
maria sivewright HQ 36 Engineer Regt Maidstone 1956 1963 Tunbridge Wells Branch

Pages