Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick namesort ascending Squadron City Start year End year Local REA
David Ellisdon HQ 2 Armd Div Osnabruck 1964 1965 Truro Branch
David Ellisdon 43 Squadron Osnabruck 1966 1966 Truro Branch
David Ellisdon 63 Squadron Aden 1966 1967 Truro Branch
David Ellisdon 43 Squadron Osnabruck 1967 1967 Truro Branch
COLIN PEARCE A Squadron JLRRE Dover 1970 1972 test
David Cole 3 TRRE Farnborough 1969 1969 Tunbridge Wells Branch
David Cole 43 Squadron Osnabruck 1969 1972 Tunbridge Wells Branch
David Cole 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1972 1975 Tunbridge Wells Branch
David Minehan HQ 23 Engr Regt Osnabruck 1971 1974 Manchester Branch
Janet Marshall 66 Squadron Dover 1983 1987 Junior Leaders Branch
Janet Marshall 66 Squadron Dover 1983 1987 Junior Leaders Branch
Ian Murning TA - 71 Engineer Regiment Glasgow 1967 1975 Lanarkshire Branch
Ian Murning CRE (Airfields) RAF Kinloss 1984 1987 Lanarkshire Branch
Ian Murning Engineer Branch HQ Scotland (Army) Edinburgh 1986 1995 Lanarkshire Branch
Vincent Wicks 34 Squadron Waterbeach 1996 1999 Norwich Branch
Vincent Wicks 60 Squadron Waterbeach 1999 2001 Norwich Branch
John Henderson C Squadron JLRRE Dover 1972 1975 Chesterfield Branch
John Henderson 53 Squadron Waterbeach 1976 1979 Chesterfield Branch
Iain Harvie 24 Squadron Chatham 1969 1972 North Wales Branch
Paul Franks 88 Trg Sqn RE Chepstow 1989 1990 Cardiff Branch
Colin Johnson 16 Squadron Osnabruck 1971 1973 test
Colin Johnson B Squadron JLRRE Dover 1967 1971 test
Neil Pattenden Tunbridge Wells 1993 1995 Tunbridge Wells Branch
Graham Thelwall 54 Squadron Dover 1986 1987 test
Graham Thelwall 3 TRRE Camberley - GIB Barracks 1987 1987 test
Graham Thelwall 13 Squadron Hermitage 1987 1991 test
Jeffrey Gill Singapore Engineer Regiment Singapore 1956 1957 test
David Pinder 54 Squadron Dover 1979 1980 Ripon Branch
David Pinder 11 Squadron Ripon 1980 1983 Ripon Branch
David Pinder 23 Squadron Hameln 1983 1986 Ripon Branch
David Pinder 3 Squadron Tidworth 1986 1988 Ripon Branch
David Pinder 23 Squadron Hameln 1988 1989 Ripon Branch
Graham Thelwall REMDT - Mobile Display Team Long Marston 1990 1990 test
Charles Husband 3 TRRE Cove 1958 1959 test
David Cole RSME Chattenden 1969 1969 Tunbridge Wells Branch
frank scholes HMS Fearless 1970 1972 Cambridge Branch
David Robinson 29 Squadron Hameln 1981 1983 Manchester Branch
David Robinson TA - 75 Engineer Regiment (Volunteers) Manchester 1985 1994 Manchester Branch
Sean Flanagan 5 Squadron Iserlohn 1974 1979 Sheffield Branch
Sean Flanagan 2 Squadron Iserlohn 1979 1980 Sheffield Branch
Roy Adams HQ 36 Engineer Regt Maidstone 1957 1958
Roy Adams 37 Squadron Christmas Island 1958 1959
Anthony Hill C Company Chepstow 1969 1971 Bournemouth Branch
Anthony Hill 3 TRRE Cove 1971 1972 Bournemouth Branch
Anthony Hill 23 Squadron Hameln 1972 1975 Bournemouth Branch
Anthony Hill 1st Fortress STRE Gibraltar (Not Gib Barracks) 1975 1977 Bournemouth Branch
Anthony Hill 38 Engr Regt REME Ripon 1977 1979 Bournemouth Branch
Anthony Hill HQ 35 Engineer Regt Hameln 1979 1983 Bournemouth Branch
Carel Bouwens HQ 23 Engr Regt Osnabruck 1987 1991 test
Carel Bouwens Corps Lighting Troop Herford 1976 1978 test
Carel Bouwens 50 Squadron Maidstone 1973 1975 test
Carel Bouwens 62 Squadron Cyprus 1975 1976 test
Carel Bouwens 61 Squadron Maidstone 1978 1979 test
Carel Bouwens 10 Squadron Gutersloh 1984 1986 test
Carel Bouwens RSME Chattenden 1979 1981 test
Carel Bouwens RSME Chattenden 1991 1993 test
Carel Bouwens Long Marston 1993 1996 test
Paul Peters HQ Combat Engineer School Camberley - GIB Barracks 1989 1989 Bomb Disposal
Paul Peters HQ 22 Engr Regt Perham Down 1989 1989 Bomb Disposal
Paul Peters 3 Squadron Perham Down 1989 1992 Bomb Disposal

Pages