Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadronsort descending City Start year End year Local REA
Allan Scahill RAOC Ginge Waterbeach 1969 1972 test
dave cooke cookie Perham Down 1976 1977 Leicester Branch
Martin Jones Jonesy Plymouth 1979 1979 Newton Abbot Branch
John Rowlands Taffy Bahrain 1959 1959 test
John Rowlands Taffy Borneo 1963 1963 test
David Drayton Osnabruck 1955 1957 test
David Blair Paddy Maidstone 1961 1963 Maidstone Branch
Philip Graville Ripon 1996 2001 Middle East(Gulf)
James Morley Jim or Fritz Shorncliffe 1995 1997 Amphibious
James Morley Jim or Fritz Christchuch NZ 1994 1994 Amphibious
James Morley Jim or Fritz Telford 1997 1999 Amphibious
Glen Ross Chattenden 1985 1987 test
Brian Atkinson Geordie York 1989 1992 test
david thornes thornsey Waterbeach 1986 1990 Gloucester Branch
Richard McVetis Dick Bahrain 1962 1963 Fife Branch
Richard McVetis Dick Aden 1963 1964 Fife Branch
david rhodes dusty Waterbeach 1987 1988 Leeds Branch
Darren Hargreaves Greavsie Catterick 2015 2017 Doncaster Branch
Gary Carle Ginge Newcastle 1986 1989 test
Gary Carle Ginge BATUS Canada 1989 1989 test
Andrew Stoker Osnabruck 1998 2001 Southampton Branch
Raymond Packard Aldershot 1954 1956 Airborne
Chris Neill Mill Hill 1978 2000 Postal and Courier Services Branch
Robert Lindsay Bristol 1977 1978 Bristol Branch
Paul Farrar Mo Hohne 2002 2004 test
Paul Farrar Mo Warminster 2004 2005 test
Brian Truman Fred Paderborn 1963 1965 Southampton Branch
Brian Truman Fred Hong Kong 1968 1968 Southampton Branch
Brian Truman Fred Nepal 1970 1970 Southampton Branch
Brian Truman Fred Andover 1970 1971 Southampton Branch
Chris Mcleod Mac Tidworth 1998 2003 Colchester and District Branch
Daniel Overbury Dan Bielefeld 2014 2015 Ripon Branch
Steve Daniels Verden 1976 1978 Stafford Branch
Leonard Warren Larry Africa 1949 1951 test
Chris Watson Germany 1988 1989 Minley Branch
Jamie Flanighan Flan Elgin 2010 2013 test
david hawkins hawkeye Dortmund 1951 1954 Reading & West Berks Branch
Douglas Cooper Eileen Farnborough 1964 1964 test
Steve Woodbridge Antrim 1973 1975 Luton Branch
David Coulling Munsterlager 1988 1994 Newport and Cwmbran Branch
David Coulling Beaconsfield 1994 1995 Newport and Cwmbran Branch
Michael Pick Mick Dusseldorf 1982 1984 test
John Wallis Wally Osnabruck 1956 1959 Cambridge Branch
THOMAS A Ryan buck Cyprus 1956 1958 Leeds Branch
THOMAS A Ryan buck Cyprus 1957 1958 Leeds Branch
THOMAS A Ryan buck Cyprus 1957 1958 Leeds Branch
THOMAS A Ryan buck Barton Stacey 1958 1958 Leeds Branch
david mellors david Perham Down 1980 1984 Leicester Branch
Mike Keay Gibraltar (Not Gib Barracks) 1978 1980 Cyprus Branch
Mike Keay Saudi Arabia 1981 1982 Cyprus Branch
Mike Keay Warminster 1982 1984 Cyprus Branch
william joseph moffat BILL Birkenhead 1939 1972 Birkenhead Branch
Richard Smithson Dick Maidstone 1958 1961 test
jon draper fonz Maidstone 1991 1995 test
Roy Norman Andover 1964 1971 Cambridge Branch
Roy Norman Munster 1964 1965 Cambridge Branch
Kenneth Green Twiggy Herford 1967 1970 test
Nick Paige Paigey Rochester 1988 1996 Bomb Disposal
David Hadfiled Aldershot 1979 1982 AUS Royal Australian Engineers Assoc
Warren Peters Wozza Longmoor 1984 1985 test

Pages