Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadronsort ascending City Start year End year Local REA
Mike Higgins Training Regiments Workshop REME Crookham 1984 1986
Roger Courtice Rog Singapore Engineer Regiment Singapore 1949 1952 Airborne
Michael Warren Singapore Engineer Regiment Singapore 1956 1957 Bedford Branch
Peter Maillardet Pete 7 Cadet Training Team Chatham 1990 1992 Medway Branch
SIMON GREEN Defence Medical Rehabilitation Centre, Headley Court Epsom 2016 2017 test
Richard Jobson Jobbo Defence Medical Rehabilitation Centre, Headley Court Epsom 2013 2015 Newcastle Branch
Richard Jobson Jobbo Personnel Recovery Unit Aldershot 2013 2014 Newcastle Branch
Richard Jobson Jobbo Personnel Recovery Unit Catterick 2014 2015 Newcastle Branch
Leonard Woodgate None 2 Engineer Stores Depot (2 ESD) Liphook 1948 1949 test
John Sowter Inland Water Transport Squadron Tobruk 1954 1957 Preston Branch
Douglas Cooper Eileen DSDA Engineer Park Longmoor 1983 1986 test
Alan Brickwood Al DSDA Engineer Park Longmoor 1999 2001 Peterborough Branch
Mike Keay HQ RAMC Bulford 1969 1970 Cyprus Branch
Robert Howick Directorate General Military Survey Feltham 1982 1984 Chepstow Branch
dave shaw Directorate General Military Survey Feltham 1993 1994 Sheffield Branch
Roger Smart billy/brummie Air Troop sennelager 1967 1969 Derby Branch
Patrick McIlveen Mac RETS (Royal Engineers Technical Services) Christchurch 1985 1988 Nottingham Branch
Martin McDonald mac Royal Engineers Training Camp Wyke Regis 1993 1995 Cambridge Branch
Graham Hayes Half-pint Project Liaison Office Brunei 1995 1997 test
George Caffrey Bill Ministry of Public Bldgs & Wks Berlin 1967 1971
John Poling Ministry of Public Bldgs & Wks Berlin 1946 1949 Bristol Branch
Brian Davies Ministry of Public Bldgs & Wks Berlin 1964 1966 New Forest Branch
Brian Davies 154 DCRE Rheindahlen 1954 1958 New Forest Branch
Brian Davies District Office Ministry of Public Bldgs & Wks Munster 1967 1970 New Forest Branch
Brian Davies DCRE South Singapore 1952 1953 New Forest Branch
Brian Davies Vehicle Battalion Wksps REME Malaya 1951 1952 New Forest Branch
Brian Truman Fred CRE South Malaya Malaya 1968 1970 Southampton Branch
Brian Davies CRE South Malaya Malaya 1958 1961 New Forest Branch
Brian Davies District Office Ministry of Public Bldgs & Wks Woolwich 1961 1964 New Forest Branch
Brian Davies 13 Command Workshop REME Aldershot 1950 1951 New Forest Branch
David Sparks Dave Army Apprentices School Taunton Taunton 1948 1949 Andover and Winchester Branch
George Caffrey Bill Army Apprentices School Taunton Taunton 1947 1948
Brian Davies Army Apprentices School Taunton Taunton 1948 1949 New Forest Branch
Brian Davies Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1947 1948 New Forest Branch
Simon Bickerton Bic Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1979 1981 Chepstow Branch
David Youdle Tich Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1958 1960 Medway Branch
Shane Gudgeon Gudge Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1979 1981 test
raymond william todd ray Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1960 1961 Portsmouth Branch
Trevor Stringer Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1963 1966 Manchester Branch
Terry Kirby Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1971 1973 Chesterfield Branch
Paddy Hall Paddy Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1970 1973 Cambridge Branch
Malcolm Dyson Taff Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1966 1969 Swansea Branch
Morris Jensen Jeno Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1976 1978 test
Mike Keay Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1963 1966 Cyprus Branch
Andrew Davies Andy Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1977 1980 test
bill mumford bbc Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1987 1988 test
Kelvin Smith Whiffy Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1972 1974 Amphibious
Gerry Cadman Gerry Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1961 1964
Phillip gough phill Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1971 1973 Bristol Branch
Michael Kelly Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1963 1966 Crewe Branch
Howard Foster Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1973 1975 test
Morris Jensen Jeno Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1976 1978 test
Hank Lawrence tich Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1958 1960 Bournemouth Branch
Cliff Yates Cliff Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1963 1965 South Humberside Branch
Mike Knight nidge Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1960 1963 Nottingham Branch
John Harrison Geordie Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1975 1977 Bradford Branch
Peter Creighton TA - 267 Fd Sqn ADR (V) RAF Waddington 1986 1989 Plant Branch
Andrew Clarke Nobby TA - 267 Fd Sqn ADR (V) RAF Waddington 1986 1992 Nottingham Branch
Rajesh Kataria Raj TA - 267 Fd Sqn ADR (V) RAF Waddington 1988 2000 Leicester Branch
PAUL BRIDGE bridgey TA - 267 Fd Sqn ADR (V) RAF Waddington 1988 1999 test

Pages