Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start yearsort descending End year Local REA
Keith Gillespie Gilly Longmoor 1947 1947 Nottingham Branch
Keith Gillespie Gilly 3 TRRE Cove 1947 1947 Nottingham Branch
mansel pope Loan Service Italy 1947 1948
Peter Keenan 1TRRE Malvern 1947 1947 West Cumberland Branch
Russell Dick Dicol Engr Base Installation Singapore 1947 1948 Colchester and District Branch
Jack White 5 Railway Training Regiment Longmoor 1947 1948 Longmoor Branch
Robert Wakelam Bob Kenya 1947 1949
Russell Dick Dicol HQ FARELF & HQ BF HK Hong Kong 1947 1948 Colchester and District Branch
Colin Leonard Lenny 1TRRE Malvern 1947 1948 test
Allan Best Besty 38 Squadron Berlin 1947 1949 Preston Branch
Brian Davies Army Apprentices School (pre-college) Chepstow 1947 1948 New Forest Branch
ken peacock tosh 255/ 256 MCPG Hanover 1947 1952 Chester Branch
Allan Best Besty 38 Squadron Berlin 1947 1949 Preston Branch
Derek Catling Rusty 49 Railway Regiment RE Longmoor 1947 1949 Lowestoft Branch
Colin Leonard Lenny Unknown units Egypt 1947 1949 test
Leonard Warren Larry RSME Chatham 1948 1949 test
Colin Leonard Lenny Unknown units Palestine 1948 1948 test
Jack Scott Unknown units Palestine 1948 1950 Blackpool Branch
bernard cowley HQ FARELF & HQ BF HK Hong Kong 1948 1950 test
kenneth jones patrick Mech Training Wing Chatham 1948 1952 Reading & West Berks Branch
Raymond Canahm 4 TRRE Aldershot 1948 1950 Gibraltar Branch
Josh Miller World War 2 Britain 1948 1950 test
Brian Davies Army Apprentices School Taunton Taunton 1948 1949 New Forest Branch
Keith Gillespie Gilly Barton Stacey 1948 1948 Nottingham Branch
Keith Gillespie Gilly Palestine 1948 1948 Nottingham Branch
david jenkins 8 Engineering Stores Base Depot Egypt 1948 1950
Leonard Woodgate None 2 Engineer Stores Depot (2 ESD) Liphook 1948 1949 test
Robert Maxwell Sinclair Stinker Malvern 1948 1950 Malvern Branch
George Caffrey Bill 1TRRE Malvern 1948 1949
James Little Jim RSME Brompton 1948 1970
Geoff Lester Chatham 1948 1950 test
Dudley Kidd Dixie Harrogate 1948 1951 test
Anthony Jones 12 Squadron Benghazi 1948 1949 test
Keith Gillespie Gilly Tobruk 1948 1949 Nottingham Branch
David Sparks Dave Army Apprentices School Taunton Taunton 1948 1949 Andover and Winchester Branch
Keith Gillespie Gilly Egypt 1948 1948 Nottingham Branch
Brian Davies Army Apprentices School Harrogate 1949 1950 New Forest Branch
Les Watson 4 TRRE Aldershot 1949 1950 Gosport Branch
Roger Courtice Rog Singapore Engineer Regiment Singapore 1949 1952 Airborne
George Caffrey Bill Chatham 1949 1950
JAMES GRASSOM JOCK RSME Chatham 1949 1950 Lanarkshire Branch
Michael Pateman Army Apprentices School Harrogate 1949 1951 Crawley
SUSAN ROGERS Aldershot 1949 1952 test
Keith TUCKER 56 Squadron Farnborough 1949 1951 Colchester and District Branch
len james Jesse 3 TRRE Cove 1949 1951 test
David Inman Junior 4 TRRE Aldershot 1949 1950 Manchester Branch
Mervyn Western Skip or Skid 9TRRE Cove 1949 1951 Bristol Branch
Derek Smith Smudger Farnborough 1949 1950 test
Emma Hanby Gpopsgdorter Wakefield 1949 1972 Wakefield Branch
denis matthews Minden 1949 1953 Leeds Branch
Les Watson 1TRRE Malvern 1949 1949 Gosport Branch
Peter Skinner Pete Singapore 1949 1952 test
Brian Campbell Horny 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1949 1951 Cambridge Branch
Ronald Ward Ron HQ 26 Engineer Regt Hameln 1949 1953 Leicester Branch
Leonard Warren Larry Africa 1949 1951 test
History Researcher AUS - 9 Sqn Adelaide 1950 1950 Airborne
Les Watson HQ 36 Engineer Regt Maidstone 1950 1951 Gosport Branch
George Smithson 4 TRRE Aldershot 1950 1952 Wakefield Branch
PERCY POLLARD 51 Squadron Marchwood 1950 1952 West London Branch
Terry Dapp Dappy 3 TRRE Cove 1950 1950 Taunton Branch

Pages