Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start yearsort descending End year Local REA
Mark Hood Rob 23 Squadron Hameln 2011 2013 Medway Branch
Dan Cooper Coops 519 STRE Chilwell 2011 2013 test
John Wilson Jocky CRE (Airfields) RAF Marham 2011 2014 test
Darran Mounsey Daz 62 Wks Gp RE Chilwell 2011 2013 test
Stuart Rankin Stu Army Careers Information Office Careers Office 2011 2012 Medway Branch
stewart cain stu 60 Squadron Waterbeach 2011 2012 Maidstone Branch
Richard Whittall Richie 8 Squadron Tidworth 2011 2013 Walsall Branch
Scott Tucker Tucks 17 Squadron Wimbish 2011 2014 Doncaster Branch
John Bowker Johnny B Chilwell 2011 2012 Manchester Branch
Ian Storey Stoz HQ 24 Engr Regt Chivenor 2011 2012 Newcastle Branch
sean Balchin balch 32 Squadron Antrim 2011 2013 West Cumberland Branch
Tim Wright Timmy 33 Squadron Tidworth 2011 2013 Southampton Branch
gareth donnelly gaz Leconfield 2011 2017 Hull Branch
steve anderson Steve 50 Squadron Maidstone 2011 2014 Maidstone Branch
Matt Whittaker Matt 67 Wks Gp RE Chilwell 2011 2012
Richard Ball Bobby Waterbeach 2011 2012
Phil Roby Gutersloh 2011 2013
spencer robinson Turkish Hameln 2011 2014 Armoured
Wayne Rowlands Wembley British Army Training Liason Staff Kenya Kenya 2011 2011
Mike Owens Mike 30 Squadron Ludgershall 2011 2014 Andover and Winchester Branch
Tom Gammon Waterbeach 2011 2013
Ian Crockett Crocs 39 Squadron Hohne 2011 2011
Craig Wadeson Bertie 7 Squadron Ripon 2011 2011 Ripon Branch
Brandon Wellard REMRO Glasgow 2011 2012
Darrell Jones Johna TA - Royal Monmouthshire RE Militia Monmouth 2011 2020 Birmingham Branch
Rob Williamson Rob/Willy 32 Squadron JHCFS Aldergrove 2011 2012
Pete Coe Kabul Joint Support Unit Kabul 2011 2012 Bomb Disposal
Mark Smith Smudge RSME Brompton 2011 2013 Medway Branch
David Gibson Gibbo TA - 170 Infrastructure Spt Engr Group Nottingham 2011 2011 Cambridge Branch
Spencer McComb 42 Squadron Hameln 2011 2013
ADRIAN CAMPBELL PADDY/SHAMBLES 42 Squadron Hameln 2011 2012 Airborne
Peter Barratt Spud Brunei 2011 2012
Stuart Pattison Jed 4 Sqn Ripon 2011 2014 Ripon Branch
Lee Traynor 31 Squadron Hohne 2011 2014
robert brown Charlie Battlefield Engineering Wing Camberley - GIB Barracks 2011 2013 Minley Branch
Martin Foster Foz Paderborn 2011 2013
john thomson tommo British Army Training Liason Staff Kenya Kenya 2011 2013
Charlie James Guv RETA (Training Unit for TA) Aldershot 2011 2012 Longmoor Branch
Adam Newsome Adz RMA - Royal Military Academy Sandhurst 2011 2013 Bomb Disposal
chris palmer geordie Warminster 2011 2012
David Kelly Ned Bovington RE Wing Bovington 2011 2013
James Ryan Wimbish 2011 2014 Bedford Branch
Dave Bradley Defence EOD School Chattenden 2011 2013 Blackpool Branch
John Bowker JohnnyB Chilwell 2011 2012
Daniel Kelly Danny HQ Military Works Force Chilwell 2011 2012
Andrew Pitt Pitty AUS School of Military Engineering Moorebank 2011 2012 AUS Royal Australian Engineers Assoc
John Thomason Tommo Camberley - GIB Barracks 2011 2012 Minley Branch
James Hilton Jimmy - Paris 34 Squadron Waterbeach 2011 2012 Cambridge Branch
stephen smith smudge 22 Squadron Wimbish 2011 2012 Cambridge Branch
Sid Wilson Sid 22 Squadron Wimbish 2011 2011 Birmingham Branch
Robin Daniels Danny UKTI DSO EST (B) Bovington 2011 2013 Plant Branch
Gary Sunderland 44 Squadron Paderborn 2011 2012
Lee Hubbard 37 Squadron Paderborn 2011 2012 Radio Branch
Sam Law MES (Wks) Falkland Islands Falklands 2011 2013
Jason Tranter Del 5 Squadron Tidworth 2012 2014
Abraham Jenkins Defence Logistics Organisation (DLO) Andover 2012 2015 Airborne
Danny Downham Danny 528 STRE Chilwell 2012 2014 Plant Branch
Sid Wilson Sid 17 Squadron Wimbish 2012 2014 Birmingham Branch
Lee Hubbard 44 Squadron Paderborn 2012 2012 Radio Branch
Jonathan Cole George 60 Squadron Waterbeach 2012 2012

Pages