Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort ascending Local REA
Terry McGuire Jock 1TRRE Malvern 1955 1958 Birmingham Branch
Terry McGuire Jock Korea 1957 1958 Birmingham Branch
Graham Crook 6TRRE Cove 1956 1958
Bill Welch Bill/Willy D Company Chepstow 1955 1958
Bill Welch Bill/Willy 1TRRE Farnborough 1958 1958
james gordon raeper jim Dortmund 1957 1958
Percy Pollard 51 Squadron Marchwood 1956 1958 Central London Branch
Derek Herincx smokey 11 Squadron Malaya 1957 1958 West London Branch
rayland peace charlie Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 Maidstone Branch
Robert (Bob) Taylor Scouse 1st Fortress STRE Gibraltar (Not Gib Barracks) 1957 1958 Birkenhead Branch
joseph sanders sandy 18 Squadron Cyprus 1955 1958 Medway Branch
Frank Harland Paddy Engr Base Installation Singapore 1955 1958 Eastbourne Branch
John Clack none 4 TRRE Aldershot 1955 1958 Birkenhead Branch
raymond robson robbo 1TRRE Malvern 1958 1958
raymond robson robbo 3 TRRE Cove 1958 1958
George Dobson Dobbo 73 Squadron Christmas Island 1957 1958 Amphibious
Godfrey Robinson Robbo Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 test
Bill Purcell Willy 1 Hong Kong 1956 1958 Eastbourne Branch
Michael Breakspear Mike Chief Engineers Branch Aden 1957 1958 Swindon Branch
david brockhurst brocky 42 Squadron Ripon 1955 1958 Ripon Branch
RAYMOND IZZARD IZZY 22 Squadron Barton Stacey 1956 1958 Swindon Branch
Donald Richardson Ricky 37 Squadron Christmas Island 1957 1958 test
Martin (Mark) Sole Boys Squadron Aldershot 1957 1958 Junior Leaders Branch
barrie spooner spoons A Company Chepstow 1955 1958 Weymouth Branch
barrie spooner spoons Chepstow 1955 1958 Weymouth Branch
George Leonard McDonald Geordie 73 Squadron Christmas Island 1956 1958 Newcastle Branch
George Pitt Worcester 1955 1958 Malvern Branch
John Stopforth Christmas Island 1958 1958 test
William Kerr Bill RSME Chatham 1957 1958 Norwich Branch
john chambers none Africa 1956 1958 Armoured
Robert Bennett none 1TRRE Malvern 1956 1958 St Helens Branch
Robert Bennett none 26 Squadron Hohne 1957 1958 St Helens Branch
Robert Bennett none 22 Engr Regt Workshops REME Tidworth 1956 1958 St Helens Branch
Robert Bennett none Perham Down 1956 1958 St Helens Branch
Robert Bennett none Perham Down 1956 1958 St Helens Branch
Robert Bennett none 26 Squadron Perham Down 1956 1958 St Helens Branch
john light 54 Squadron Hong Kong 1956 1958 Manchester Branch
john light 54 Squadron Hong Kong 1956 1958 Manchester Branch
william mckee andy/jock 54 Squadron Hong Kong 1957 1958 test
James Little Jim MES (Wks) Cyprus Cyprus 1956 1958
stephen john hardwick two buckets Aldershot 1955 1958 Manchester Branch
John Rowlands Taffy 42 Squadron Cyprus 1956 1958 test
THOMAS A Ryan buck Cyprus 1956 1958 Leeds Branch
THOMAS A Ryan buck Cyprus 1957 1958 Leeds Branch
THOMAS A Ryan buck Cyprus 1957 1958 Leeds Branch
THOMAS A Ryan buck Barton Stacey 1958 1958 Leeds Branch
Richard Smithson Dick Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 test
Jimmy Gwilt Tusker HQ 11 Engineer Group Osnabruck 1957 1958 Radio Branch
Paul Bad TA - 129 Sqn (V) Sutton 1954 1958 test
Virginia Jealous JJ's daugh... 54 Squadron Hong Kong 1955 1958 Ripon Branch
John Graham Jim 34 Squadron Kenya 1951 1958 test
Sidney Morrison sid Boys Squadron Aldershot 1957 1958 Junior Leaders Branch
maurice hume jock HQ 38 Engineer Regt Christmas Island 1957 1958 Malvern Branch
Alan Germaine 1TRRE Malvern 1958 1958 Leeds Branch
Stan Burton Stan HQ 38 Engineer Regt Christmas Island 1955 1958 test
Robert Randall Frank No 1 Movement control RE Longmoor 1958 1958 Colchester and District Branch
Robert Randall Frank 1TRRE Malvern 1958 1958 Colchester and District Branch
tommy macaloney jock 54 Squadron Hong Kong 1957 1958 Glasgow Branch
tommy macaloney jock 54 Squadron Hong Kong 1957 1958 Glasgow Branch
john watkins taff 25 Field Engineer Regt Maidstone 1956 1958 test

Pages