Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort ascending Local REA
maurice hume jock HQ 38 Engineer Regt Christmas Island 1957 1958 Malvern Branch
Alan Germaine 1TRRE Malvern 1958 1958 Leeds Branch
Stan Burton Stan HQ 38 Engineer Regt Christmas Island 1955 1958 test
Robert Randall Frank No 1 Movement control RE Longmoor 1958 1958 Colchester and District Branch
Robert Randall Frank 1TRRE Malvern 1958 1958 Colchester and District Branch
tommy macaloney jock 54 Squadron Hong Kong 1957 1958 Glasgow Branch
tommy macaloney jock 54 Squadron Hong Kong 1957 1958 Glasgow Branch
john watkins taff 25 Field Engineer Regt Maidstone 1956 1958 test
Leslie Purdon Les 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1956 1958 Medway Branch
Richard Leiper Van 61 Squadron Ripon 1957 1958 test
Brian Page pagie 74 Squadron Malaya 1957 1958 Brighton Branch
Norman Ellis 73 Squadron Christmas Island 1957 1958 test
Norman Ellis 25 Field Engineer Regt Maidstone 1958 1958 test
Terry Howard Pop 17 Port Training Regt Marchwood 1957 1958 Peterborough Branch
william mckee andy/jock 54 Squadron Hong Kong 1956 1958 test
Graham Gunter 6TRRE Cove 1958 1958 Plant Branch
Graham Gunter 4 TRRE Aldershot 1958 1958 Plant Branch
Terry Howard Pop 17 Port Training Regt Marchwood 1957 1958 Peterborough Branch
Bruce Newins Smoke 12 Squadron Christmas Island 1957 1958 Tunbridge Wells Branch
Charles Gallimore 89 Sqn Kenya 1955 1957 Manchester Branch
Alexander Crowe Alec 12 Squadron Christmas Island 1956 1957 test
Michael Breakspear Mike 23 Squadron Tripoli 1956 1957 Swindon Branch
John Briffitt 4 TRRE Aldershot 1955 1957 test
Norman Froggatt Froggy 17 Port Training Regt Marchwood 1957 1957 Bedford Branch
Roy Bentley Dingo HQ 21 Engr Regt Nienburg 1955 1957 Colchester and District Branch
harry richardson Ripon 1955 1957 Manchester Branch
John Stopforth Osnabruck 1957 1957 test
alan syphas Malvern 1957 1957 Brighton Branch
alan syphas 4 TRRE Aldershot 1957 1957 Brighton Branch
alan syphas Monmouth 1957 1957 Brighton Branch
David Drayton Osnabruck 1955 1957 test
THOMAS A Ryan buck RSME Brompton 1956 1957 Leeds Branch
Stanley Howitt Stan Mech Training Wing Chatham 1953 1957 test
lemuel gallyer lemmy 7 Squadron Nienburg 1956 1957 St Helens Branch
Jimmy Gwilt Tusker Boys Squadron Aldershot 1955 1957 Radio Branch
Jimmy Gwilt Tusker 2 Squadron Dortmund 1957 1957 Radio Branch
jim howie Dortmund 1955 1957 test
Walter brodie Henderson 65 Squadron Osnabruck 1955 1957 Highlands and Islands Branch
Michael John LOUCH LOUCHIE Farnborough 1955 1957 Derby Branch
Trevor Street Danny HQ 24 Engr Regt Hong Kong 1955 1957 Manchester Branch
Peter Mann Longmoor 1956 1957 Colchester and District Branch
Michael Warren Singapore 1956 1957 Bedford Branch
Brian Whitworth 49 Railway Regiment RE Longmoor 1955 1957 Walsall Branch
Richard Leiper Van Osnabruck 1954 1957 test
James Cole Slim 74 Squadron Malaya 1956 1957 Taunton Branch
tony blaxill Longmoor 1955 1957 test
Norman Ellis HQ 38 Engineer Regt Ripon 1957 1957 test
Michael Warren Singapore Engineer Regiment Singapore 1956 1957 Bedford Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
Terry Howard Pop Cove 1957 1957 Peterborough Branch
John Sowter Marchwood 1954 1957 Preston Branch
John Sowter Inland Water Transport Squadron Tobruk 1954 1957 Preston Branch
Ronald Roads RONNIE 55 Squadron Korea 1955 1957 Eastbourne Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
Terry Howard Pop 9TRRE Cove 1957 1957 Peterborough Branch
John Watts sparky Christmas Island 1956 1957 Medway Branch
John Watts sparky Maidstone 1957 1957 Medway Branch
Ron Watson Osnabruck 1957 1957 Junior Leaders Branch
John Brook Barton Stacey 1955 1957 Leicester Branch
john hall paddy Army Apprentices School Harrogate 1954 1957 Bristol Branch

Pages