Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start yearsort ascending End year Local REA
Graham Roden 37 Squadron Cyprus 1954 1956 test
Graham Roden 37 Squadron Osnabruck 1954 1955 test
Albert Gibson Cyprus 1954 1956 Sunderland Branch
Richard Leiper Van RSME Chatham 1954 1954 test
Richard Leiper Van Osnabruck 1954 1957 test
Dennis Hayes Gabby Aldershot 1954 1956 test
Dennis Hayes Gabby 2 Squadron Dortmund 1954 1956 test
Alan Hann Andy Boys Squadron Aldershot 1954 1956 test
Alwyn Davies 29 Squadron Hameln 1954 1956 Birkenhead Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
John Sowter Marchwood 1954 1957 Preston Branch
John Sowter Inland Water Transport Squadron Tobruk 1954 1957 Preston Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
Terry Howard Pop Boys Squadron Aldershot 1954 1957 Peterborough Branch
john groves Boys Squadron Aldershot 1954 1956 Chester Branch
Glyn Jones Taff 9TRRE Cove 1954 1954 test
Glyn Jones Taff Tidworth 1954 1955 test
William Steele IBE or Mousey 55 Squadron Korea 1954 1955 Bath and West Wilts Branch
William Steele IBE or Mousey Korea 1954 1955 Bath and West Wilts Branch
Peter Peterson Peter HQ 22 Engr Regt Tidworth 1954 1956 Peterborough Branch
Derek Male Satchmo 42 Squadron Cyprus 1954 1955
Kenneth Kennington keno HQ 21 Engr Regt Nienburg 1954 1956 Hull Branch
Stanley Bamber Bambi Singapore 1954 1954
kenneth williams 65 Squadron Osnabruck 1954 1956
ken wakeman kenomeat15 TA - 135 Indep Geo Sqn (Volunteers) Ewell 1954 1957 Woolwich Branch
frank whitlock none Egypt 1954 1954 Woolwich Branch
Stan Cooper 6TRRE Worcester 1954 1956
Michael Gardner Digger Boys Squadron Aldershot 1954 1955 Woolwich Branch
Ray Lambert 11 Squadron Malaya 1954 1957 Lowestoft Branch
Ray Lambert 4 TRRE Aldershot 1954 1954 Lowestoft Branch
Raymond Coghlan semi HQ British Troops Egypt Ismailia 1954 1954
Raymond Coghlan semi DCRE Jordan 1954 1955
derek Sherriff Dick Army Apprentices School Harrogate 1954 1957
Roy Bailey 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1954 1955 Doncaster Branch
Tony Mills Brummie London 1954 1956
Tony Mills Brummie Ministry of Defence London 1954 1956
John Duke Jack-jock-dukey 81 Sqn Perham Down 1954 1957 Southampton Branch
Frank Harland Paddy 52 Squadron Tidworth 1954 1955 Eastbourne Branch
Richard Clarke Nobby Boys Squadron Aldershot 1953 1955 Chepstow Branch
Peter Peterson Peter 1TRRE Farnborough 1953 1953 Peterborough Branch
Peter Peterson Peter RSME Chatham 1953 1954 Peterborough Branch
kenneth loveys Aldershot 1953 1953
Stanley Bamber Bambi 55 Squadron Korea 1953 1953
frank whitlock none 8 TRRE Elgin 1953 1953 Woolwich Branch
Stan Cooper 1TRRE Malvern 1953 1953
Stan Cooper Farnborough 1953 1954
david greensill 33 Squadron Osnabruck 1953 1955 Walsall Branch
Raymond Coghlan semi 3 TRRE Cove 1953 1953
Raymond Coghlan semi Chatham 1953 1954
Roy Bailey 1TRRE Malvern 1953 1953 Doncaster Branch
George Walton Mick Boys Squadron Aldershot 1953 1956 Brighton Branch
Colin Bowles 8 TRRE Elgin 1953 1953 Luton Branch
Colin Bowles RSME Brompton 1953 1954 Luton Branch
Colin Bowles 6TRRE Worcester 1953 1953 Luton Branch
Colin Bowles 1TRRE Malvern 1953 1953 Luton Branch
john dixon 3 TRRE Farnborough 1953 1953
Frank Kenchington 31 Squadron Long Marston 1953 1965 Long Marston Branch
roy morris taff Africa 1953 1955 Swansea Branch
Mike Gater Ali 1TRRE Malvern 1953 1953 Radio Branch
Mike Gater Ali 6TRRE Worcester 1953 1953 Radio Branch

Pages