Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start yearsort ascending End year Local REA
Stan Cooper Ripon 1955 1955
Stan Cooper Rochester 1955 1955
terry davis 10 Squadron Longmoor 1955 1955 Bath and West Wilts Branch
terry davis 11 Squadron Malaya 1955 1957 Bath and West Wilts Branch
Derek Harness Harney 4 TRRE Aldershot 1955 1956 South Humberside Branch
Terry McGuire Jock 1TRRE Malvern 1955 1958 Birmingham Branch
Bill Welch Bill/Willy D Company Chepstow 1955 1958
James Hopgood Chiefy 1TRRE Malvern 1955 1955
James Hopgood Chiefy 10 Squadron Longmoor 1955 1956
Bill Purcell Willy 1 Malvern 1955 1956 Eastbourne Branch
Derek Herincx smokey 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1955 1956 West London Branch
Derek Herincx smokey 1TRRE Malvern 1955 1956 West London Branch
Derek Herincx smokey 6TRRE Worcester 1955 1955 West London Branch
rayland peace charlie Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 Maidstone Branch
benjamin walker jock 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1955 1957 Long Marston Branch
joseph sanders sandy 18 Squadron Cyprus 1955 1958 Medway Branch
Frank Harland Paddy Engr Base Installation Singapore 1955 1958 Eastbourne Branch
John Clack none 4 TRRE Aldershot 1955 1958 Birkenhead Branch
John raven Malaya 1955 1956
Roy Haworth skip 65 Squadron Osnabruck 1955 1957
John Watts sparky 42 Squadron Cyprus 1955 1955 Medway Branch
Colin Bowles 11 Squadron Malaya 1955 1956 Luton Branch
raymond betts bunney 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1955 1956 Long Marston Branch
Terry McGuire Jock 1TRRE Malvern 1955 1956 Birmingham Branch
John Brook Barton Stacey 1955 1957 Leicester Branch
Tom Gleeson Paddy 37 Squadron Maidstone 1955 1960 Andover and Winchester Branch
Derek Jay lofty 3 TRRE Cove 1955 1958 test
Derek Weston Del 1TRRE Malvern 1955 1957 test
Derek Weston Del 1TRRE Farnborough 1955 1957 test
patrick langford huckleberry 38 Engr Regt REME Osnabruck 1955 1959 Bedford Branch
Brian Harding "Brush... 3 TRRE Farnborough 1955 1957 Newton Abbot Branch
Brian Harding "Brush... 3 TRRE Farnborough 1955 1957 Newton Abbot Branch
William Lewis Bill. Nienburg 1955 1958 Bristol Branch
Peter Phillips 37 Squadron Maidstone 1955 1957 Potteries Branch
Brian Lenton LENNY Mech Training Wing Chatham 1955 1955 Walsall Branch
Brian Lenton LENNY 1st Fortress STRE Gibraltar (Not Gib Barracks) 1955 1956 Walsall Branch
Peter Phillips 1TRRE Malvern 1955 1955 Potteries Branch
Dudley Kidd Dixie Bicester 1955 1956 test
Michael Pateman Malaya 1955 1958 Crawley
Roy Willmott Gerry 3 TRRE Cove 1955 1957
david hopkins hoppy Hong Kong 1955 1957 test
Edward Sculthorpe scully 1TRRE Farnborough 1955 1955 St Helens Branch
Bryan Moss Mossy Korea 1955 1956 Southampton Branch
david hopkins hoppy HQ 24 Engr Regt Hong Kong 1955 1957 test
Peter Phillips 37 Squadron Cyprus 1955 1956 Potteries Branch
Charles Gallimore 89 Sqn Kenya 1955 1957 Manchester Branch
John Watts sparky 9TRRE Cove 1954 1954 Medway Branch
John Watts sparky RSME Chatham 1954 1955 Medway Branch
Colin Bowles 55 Squadron Korea 1954 1955 Luton Branch
Colin Bowles Korea 1954 1954 Luton Branch
Ron Watson Boys Squadron Aldershot 1954 1956 Junior Leaders Branch
john hall paddy Army Apprentices School Harrogate 1954 1957 Bristol Branch
Tom Gleeson Paddy RSME Chatham 1954 1955 Andover and Winchester Branch
Mike Gater Ali RSME Gillingham 1954 1954 Radio Branch
Mike Gater Ali RSME Chatham 1954 1955 Radio Branch
lemuel gallyer lem 6TRRE Worcester 1954 1956 St Helens Branch
anthony o´connor tony Hameln 1954 1998 test
Raymond (Ray) Lambert 11 Squadron Malaya 1954 1957 Lowestoft Branch
Raymond (Ray) Lambert 4 TRRE Aldershot 1954 1954 Lowestoft Branch
Raymond (Ray) Lambert RSME Gillingham 1954 1954 Lowestoft Branch

Pages