Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start yearsort descending End year Local REA
Mike Gater Ali RSME Chatham 1954 1955 Radio Branch
lemuel gallyer lem 6TRRE Worcester 1954 1956 St Helens Branch
anthony o´connor tony Hameln 1954 1998 test
Raymond (Ray) Lambert 11 Squadron Malaya 1954 1957 Lowestoft Branch
Raymond (Ray) Lambert 4 TRRE Aldershot 1954 1954 Lowestoft Branch
Raymond (Ray) Lambert RSME Gillingham 1954 1954 Lowestoft Branch
Tom Shipston Kenya 1954 1957 Survey (Geographic) Branch
David Coles Clinker 12 Squadron Korea 1954 1955 Chepstow Branch
Maurice Bernard Spike 9TRRE Cove 1954 1954 Radio Branch
Maurice Bernard Spike 26 Squadron Perham Down 1954 1956 Radio Branch
Keith Dunstan Dusty MES Wks Germany Minden 1954 1956 Manchester Branch
Brian Lenton LENNY 1TRRE Malvern 1954 1954 Walsall Branch
Brian Lenton LENNY 3 TRRE Farnborough 1954 1954 Walsall Branch
Les Bawn 37 Squadron Osnabruck 1954 1956 test
David Sparks Dave Tripoli 1954 1957 Andover and Winchester Branch
Roy Willmott Gerry 6TRRE Worcester 1954 1954
Roy Willmott Gerry 9 Squadron Aldershot 1954 1955
Don Rudston Rusty Lubbecke 1954 1958 Sheffield Branch
David Foster Unknown units Egypt 1954 1955
Michael Ian Chappell Cove 1954 1957 Gloucester Branch
george hardman 1TRRE Farnborough 1954 1957 Manchester Branch
Brian AW Iveson 1TRRE Farnborough 1954 1958
Brian AW Iveson 9TRRE Cove 1954 1958
Brian Davies 154 DCRE Rheindahlen 1954 1958 New Forest Branch
Peter Peterson Peter HQ 22 Engr Regt Tidworth 1954 1956 Peterborough Branch
Derek Male Satchmo 42 Squadron Cyprus 1954 1955
Kenneth Kennington keno HQ 21 Engr Regt Nienburg 1954 1956 Hull Branch
Stanley Bamber Bambi Singapore 1954 1954
kenneth williams 65 Squadron Osnabruck 1954 1956
ken wakeman kenomeat15 TA - 135 Indep Geo Sqn (Volunteers) Ewell 1954 1957 Woolwich Branch
frank whitlock none Egypt 1954 1954 Woolwich Branch
Stan Cooper 6TRRE Worcester 1954 1956
Michael Gardner Digger Boys Squadron Aldershot 1954 1955 Woolwich Branch
Ray Lambert 11 Squadron Malaya 1954 1957 Lowestoft Branch
Ray Lambert 4 TRRE Aldershot 1954 1954 Lowestoft Branch
Raymond Coghlan semi HQ British Troops Egypt Ismailia 1954 1954
Raymond Coghlan semi DCRE Jordan 1954 1955
derek Sherriff Dick Army Apprentices School Harrogate 1954 1957
Roy Bailey 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1954 1955 Doncaster Branch
Tony Mills Brummie London 1954 1956
Tony Mills Brummie Ministry of Defence London 1954 1956
John Duke Jack-jock-dukey 81 Sqn Perham Down 1954 1957 Southampton Branch
Frank Harland Paddy 52 Squadron Tidworth 1954 1955 Eastbourne Branch
Richard Clarke Nobby 17 Port Training Regt Southampton 1955 1957 Chepstow Branch
mike collins mick Boys Squadron Aldershot 1955 1958 Armoured
Derek Male Satchmo Barton Stacey 1955 1955
David Brockhurst Nip or Brocky 6TRRE Worcester 1955 1955 Ripon Branch
David Brockhurst Nip or Brocky 3 TRRE Farnborough 1955 1955 Ripon Branch
David Brockhurst Nip or Brocky 42 Squadron Cyprus 1955 1956 Ripon Branch
Stan Cooper Ripon 1955 1955
Stan Cooper Rochester 1955 1955
terry davis 10 Squadron Longmoor 1955 1955 Bath and West Wilts Branch
terry davis 11 Squadron Malaya 1955 1957 Bath and West Wilts Branch
Derek Harness Harney 4 TRRE Aldershot 1955 1956 South Humberside Branch
Terry McGuire Jock 1TRRE Malvern 1955 1958 Birmingham Branch
Bill Welch Bill/Willy D Company Chepstow 1955 1958
James Hopgood Chiefy 1TRRE Malvern 1955 1955
James Hopgood Chiefy 10 Squadron Longmoor 1955 1956
Bill Purcell Willy 1 Malvern 1955 1956 Eastbourne Branch
Derek Herincx smokey 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1955 1956 West London Branch

Pages