Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
les jones JONA Chatham 1957 1957
ken wakeman kenomeat15 TA - 135 Indep Geo Sqn (Volunteers) Ewell 1954 1957 Woolwich Branch
terry davis 11 Squadron Malaya 1955 1957 Bath and West Wilts Branch
patrick flaherty FLASH 3 TRRE Cove 1957 1957 Armoured
patrick flaherty FLASH 1TRRE Malvern 1957 1957 Armoured
Ray Lambert 11 Squadron Malaya 1954 1957 Lowestoft Branch
knight brian School of Military Survey Hermitage 1956 1957
Percy Pollard 51 Squadron Cyprus 1957 1957 Central London Branch
derek Sherriff Dick Army Apprentices School Harrogate 1954 1957
Derek Herincx smokey Engr Base Installation Singapore 1956 1957 West London Branch
John Duke Jack-jock-dukey 81 Sqn Perham Down 1954 1957 Southampton Branch
Stan Firth SFirth69 Cyprus 1956 1957 Glasgow Branch
Robert (Bob) Taylor Scouse RSME Brompton 1956 1957 Birkenhead Branch
benjamin walker jock 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1955 1957 Long Marston Branch
Frank Harland Paddy Loan & Exchange Service Borneo 1957 1957 Eastbourne Branch
Roy Haworth skip 65 Squadron Osnabruck 1955 1957
Ernest Gascoyne Bob 6TRRE Cove 1957 1957
George Dobson Dobbo 50 Squadron Maidstone 1957 1957 Amphibious
Charles Gallimore 89 Sqn Kenya 1955 1957 Manchester Branch
Alexander Crowe Alec 12 Squadron Christmas Island 1956 1957 test
Michael Breakspear Mike 23 Squadron Tripoli 1956 1957 Swindon Branch
John Briffitt 4 TRRE Aldershot 1955 1957 test
Norman Froggatt Froggy 17 Port Training Regt Marchwood 1957 1957 Bedford Branch
Roy Bentley Dingo HQ 21 Engr Regt Nienburg 1955 1957 Colchester and District Branch
harry richardson Ripon 1955 1957 Manchester Branch
John Stopforth Osnabruck 1957 1957 test
alan syphas Malvern 1957 1957 Brighton Branch
alan syphas 4 TRRE Aldershot 1957 1957 Brighton Branch
alan syphas Monmouth 1957 1957 Brighton Branch
David Drayton Osnabruck 1955 1957 test
THOMAS A Ryan buck RSME Brompton 1956 1957 Leeds Branch
Stanley Howitt Stan Mech Training Wing Chatham 1953 1957 test
lemuel gallyer lemmy 7 Squadron Nienburg 1956 1957 St Helens Branch
Jimmy Gwilt Tusker Boys Squadron Aldershot 1955 1957 Radio Branch
Jimmy Gwilt Tusker 2 Squadron Dortmund 1957 1957 Radio Branch
jim howie Dortmund 1955 1957 test
Walter brodie Henderson 65 Squadron Osnabruck 1955 1957 Highlands and Islands Branch
Michael John LOUCH LOUCHIE Farnborough 1955 1957 Derby Branch
Trevor Street Danny HQ 24 Engr Regt Hong Kong 1955 1957 Manchester Branch
Peter Mann Longmoor 1956 1957 Colchester and District Branch
Michael Warren Singapore 1956 1957 Bedford Branch
Brian Whitworth 49 Railway Regiment RE Longmoor 1955 1957 Walsall Branch
Richard Leiper Van Osnabruck 1954 1957 test
James Cole Slim 74 Squadron Malaya 1956 1957 Taunton Branch
tony blaxill Longmoor 1955 1957 test
Norman Ellis HQ 38 Engineer Regt Ripon 1957 1957 test
Michael Warren Singapore Engineer Regiment Singapore 1956 1957 Bedford Branch
John Watts sparky Christmas Island 1956 1957 Medway Branch
John Watts sparky Maidstone 1957 1957 Medway Branch
Ron Watson Osnabruck 1957 1957 Junior Leaders Branch
John Brook Barton Stacey 1955 1957 Leicester Branch
john hall paddy Army Apprentices School Harrogate 1954 1957 Bristol Branch
Tony Darbyshire Preston 1956 1957 test
lemuel gallyer lem HQ 21 Engr Regt Nienburg 1956 1957 St Helens Branch
lemuel gallyer lem Barton Stacey 1957 1957 St Helens Branch
Derek Weston Del 1TRRE Malvern 1955 1957 test
Derek Weston Del 1TRRE Farnborough 1955 1957 test
Peter Cuthbert saint 1TRRE Malvern 1956 1957 Peterborough Branch
ERIC COOKSEY 4 TRRE Aldershot 1957 1957 test
Cliff Barnard Gus 3 TRRE Farnborough 1956 1957 Weymouth Branch

Pages