Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
Godfrey Robinson Robbo Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 test
tommy macaloney jock 54 Squadron Hong Kong 1957 1958 Glasgow Branch
Bill Welch Bill/Willy D Company Chepstow 1955 1958
THOMAS A Ryan buck Cyprus 1956 1958 Leeds Branch
Ron Watson Christmas Island 1957 1958 Junior Leaders Branch
Geoff Lambourne 6TRRE Cove 1958 1958 Manchester Branch
knight brian 14 Squadron Moenchengladbach 1958 1958
Norman Ellis 73 Squadron Christmas Island 1957 1958 test
derek williams dek 42 Squadron Ripon 1957 1958
john chambers none Africa 1956 1958 Armoured
Michael White 4 TRRE Aldershot 1958 1958 test
Virginia Jealous JJ's daugh... 54 Squadron Hong Kong 1955 1958 Ripon Branch
John Graham Jim 34 Squadron Kenya 1951 1958 test
Colin Moir Jock 73 Squadron Christmas Island 1957 1958
Graham Gunter 4 TRRE Aldershot 1958 1958 Plant Branch
William Thomas Bill 1TRRE Farnborough 1957 1958 Medway Branch
John O'Brien 1TRRE Cove 1958 1958
raymond casey neddy Osnabruck 1956 1958 test
Dudley Kidd Dixie Christmas Island 1957 1958 test
Robert Bennett none Perham Down 1956 1958 St Helens Branch
Roy Willmott Gerry Christmas Island 1957 1958
RAYMOND IZZARD IZZY 22 Squadron Barton Stacey 1956 1958 Swindon Branch
Norman Ellis 25 Field Engineer Regt Maidstone 1958 1958 test
David Brockhurst Nip or Brocky 42 Squadron Ripon 1957 1958 Ripon Branch
joseph sanders sandy 18 Squadron Cyprus 1955 1958 Medway Branch
George Pitt Worcester 1955 1958 Malvern Branch
John Clack none 4 TRRE Aldershot 1955 1958 Birkenhead Branch
raymond robson robbo 1TRRE Malvern 1958 1958
john groves Chiseldon 1958 1958 Chester Branch
Robert Bennett none 26 Squadron Hohne 1957 1958 St Helens Branch
John Burn Mac-burn 16 Squadron Ripon 1956 1958 Central London Branch
john groves RSME Chatham 1957 1958 Chester Branch
Robert Bennett none 22 Engr Regt Workshops REME Tidworth 1956 1958 St Helens Branch
Ron Beat 9TRRE Cove 1958 1958 Armoured
Frank Harland Paddy Engr Base Installation Singapore 1955 1958 Eastbourne Branch
Roy Willmott Gerry TA - 73 Engineer Regiment (Volunteers) Chesterfield 1958 1958
Michael Pateman Malaya 1955 1958 Crawley
stephen john hardwick two buckets Aldershot 1955 1958 Manchester Branch
Roy Willmott Gerry Ripon 1958 1958
rayland peace charlie Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 Maidstone Branch
Terry McGuire Jock Korea 1957 1958 Birmingham Branch
Don Rudston Rusty Lubbecke 1954 1958 Sheffield Branch
Leslie Purdon Les 1 Engineering Stores Depot Long Marston 1956 1958 Medway Branch
Stan Cooper 54 Squadron Hong Kong 1956 1958
Patrick Eastwood paddy or pat 27 Squadron Cove 1957 1958 Potteries Branch
Michael Breakspear Mike Chief Engineers Branch Aden 1957 1958 Swindon Branch
Terry Dapp Dappy No 1 Movement control RE Longmoor 1952 1958 Taunton Branch
George Leonard McDonald Geordie 73 Squadron Christmas Island 1956 1958 Newcastle Branch
John Rowlands Taffy 42 Squadron Cyprus 1956 1958 test
Richard Smithson Dick Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 test
John Warren Wally 1TRRE Malvern 1958 1958
kenneth shillcock scouse HQ 26 Engineer Regt Hameln 1956 1958 Birkenhead Branch
William Lewis Bill. Nienburg 1955 1958 Bristol Branch
John Toase Toots 6TRRE Cove 1958 1958 Scarborough Branch
Pat Bellay Boys Squadron Aldershot 1957 1958
Richard Leiper Van 61 Squadron Ripon 1957 1958 test
barrie spooner spoons Chepstow 1955 1958 Weymouth Branch
Geoff Lambourne 1TRRE Malvern 1958 1958 Manchester Branch
knight brian HQ Sqn 23 Engr Regt Dortmund 1957 1958
Bill Welch Bill/Willy 1TRRE Farnborough 1958 1958

Pages