Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick namesort descending Squadron City Start year End year Local REA
Steven Cook Tidworth 1989 1992 Sunderland Branch
Steven Cook Tidworth 1992 1993 Sunderland Branch
Steven Cook 17 Squadron Chattenden 1993 1994 Sunderland Branch
Steven Cook 24 Squadron Chatham 1994 1998 Sunderland Branch
Robin Sturt 42 Squadron Hameln 1975 1978 test
Robin Sturt 48 Squadron Waterbeach 1978 1982 test
Robin Sturt HQ 35 Engineer Regt Hameln 1982 1987 test
Robin Sturt Ministry of Defence London 1987 1989 test
Robin Sturt HQ 39 Engineer Regt Waterbeach 1989 1991 test
Kevin Molyneux 51 Squadron Ripon 1978 1981 Manchester Branch
Kevin Molyneux 25 Squadron Iserlohn 1973 1975 Manchester Branch
Kevin Molyneux 61 Squadron Maidstone 1975 1978 Manchester Branch
michael breame Dusseldorf 1969 1973 Postal and Courier Services Branch
Gordon Dale D Company Chepstow 1982 1984 test
Gordon Dale 73 Squadron Osnabruck 1984 1987 test
Nicholas Parkin 7 Squadron Nienburg 1985 1987 test
George Hunt 33 Squadron Longmoor 1969 1972 Highlands and Islands Branch
George Hunt 1 Squadron Nienburg 1962 1964 Highlands and Islands Branch
George Hunt 33 Squadron Cyprus 1964 1969 Highlands and Islands Branch
Kim Hatchell 37 Squadron Hameln 1975 1978 Manchester Branch
philip balsdon 64 Squadron Hameln 1981 1983 Preston Branch
philip balsdon 9 Squadron Aldershot 1983 1986 Preston Branch
David Garwood Chepstow 1977 1979 Cambridge Branch
John Cruddas 29 Squadron Hameln 1966 1968 Cambridge Branch
John Cruddas 54 Squadron Singapore 1968 1970 Cambridge Branch
John Cruddas 54 Squadron Hong Kong 1970 1970 Cambridge Branch
John Cruddas Southern Command Plant Troop Longmoor 1970 1972 Cambridge Branch
John Cruddas 62 Squadron Cyprus 1972 1974 Cambridge Branch
ken barry 4 Sqn Nienburg 1972 1978 Manchester Branch
Peter Hudson 23 Squadron Hameln 1995 2008 Whitby Branch
Peter Hudson 33 Squadron Antrim 1990 1991 Whitby Branch
Peter Hudson 77 Squadron Munsterlager 1985 1990 Whitby Branch
Nigel Williams RSME Chatham 1986 1989 Commando
Nigel Williams 1 Squadron Nienburg 1979 1986 Commando
Nigel Williams 4 TRRE Aldershot 1976 1979 Commando
Nigel Williams 59 Squadron Plymouth 1971 1976 Commando
Nigel Williams 11 Squadron Malaya 1969 1970 Commando
Nigel Williams 38 Squadron Berlin 1966 1969 Commando
Karl Egginton TA - 575 Sqn (V) Chesterfield 1991 1996 Chesterfield Branch
Robert Howick 86 Trg Sqn RE Chepstow 1986 1988 Chepstow Branch
Robert Howick 50 Squadron Maidstone 1984 1986 Chepstow Branch
Robert Howick RSME Brompton 1984 1984 Chepstow Branch
Robert Howick Directorate General Military Survey Feltham 1982 1984 Chepstow Branch
Robert Howick HQ 33 Engr Regt EOD Chattenden 1976 1979 Chepstow Branch
Robert Howick 1TRRE Farnborough 1975 1975 Chepstow Branch
Robert Howick B Company Chepstow 1973 1975 Chepstow Branch
Robert Howick Corps Lighting Troop Herford 1979 1982 Chepstow Branch
John Muat Germany 1957 1959 test
Roy Bent C Squadron JLRRE Dover 1974 1975 Bournemouth Branch
Roy Bent 62 Squadron Cyprus 1979 1980 Bournemouth Branch
Roy Bent 20 Squadron Maidstone 1976 1979 Bournemouth Branch
David Marsden B Company Chepstow 1966 1968 Manchester Branch
john parry London 1970 1993 test
David Marsden 30 Squadron Hameln 1969 1971 Manchester Branch
David Marsden 30 Squadron Hohne 1971 1972 Manchester Branch
Hugh Cave Germany 1955 1956
Hugh Cave Unknown units Egypt 1952 1955
Hugh Cave MES (Wks) Hong Kong Hong Kong 1958 1961
Hugh Cave Anywhere in Brunei Brunei 1963 1963
Hugh Cave CRE Ops Aden 1965 1966

Pages