Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadronsort descending City Start year End year Local REA
Ian James Jim MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1985 1987 Nottingham Branch
Ian James Jim MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1990 1992 Nottingham Branch
Charles Oetegenn MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1972 1974 Medway Branch
Dave Brown Dave MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1997 1999 Peterborough Branch
Paul McKnight Morph/Mac MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1990 1991 Dundee Branch
Rob Harrison MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1986 1990 Nottingham Branch
Martin Griffett MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1978 1981 West London Branch
Steve Glover MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1981 1983 Nottingham Branch
Paul Narramore MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1983 1983
Jeff Wharton John boy MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1995 1998
Tim Close MES (Wks) Northern Ireland Lisburn 1982 1983 Whitby Branch
Michael Orr Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2000 2003 Preston Branch
Andrew Pearce Andy Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2006 2008
Harry Monk Harry Defence Storage and Distribution Centre Bicester 1999 2002 Swindon Branch
Robert Ayres Bob Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2008 2012 Swindon Branch
stephen emm Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2002 2004
Daniel Kelly Danny Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2003 2006
Alexander John Sheppard Shep Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2014 2018 Weymouth Branch
kevin hall Defence Storage and Distribution Centre Bicester 1999 2000 Wakefield Branch
Philip Whittlestone Phil Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2002 2006 Blackpool Branch
Philip Whittlestone Phil Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2008 2012 Blackpool Branch
Steve Smith Steve, Smudger Defence Storage and Distribution Centre Bicester 1992 1994 test
Paul Harris Aitch Defence Storage and Distribution Centre Bicester 2001 2003 Long Marston Branch
john hall paddy Army Apprentices School Harrogate 1954 1957 Bristol Branch
Mike Hunnybun Army Apprentices School Harrogate 1958 1961 test
David Coles Clinker Army Apprentices School Harrogate 1950 1953 Chepstow Branch
Maurice Bernard Spike Army Apprentices School Harrogate 1951 1954 Radio Branch
Matthew Jackson Jacko Army Apprentices School Harrogate 2008 2010 Middle East(Gulf)
Michael Pateman Army Apprentices School Harrogate 1949 1951 Crawley
Ron Aston nibs Army Apprentices School Harrogate 1959 1961 Potteries Branch
Godfrey Robinson Robbo Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 test
Brian Davies Army Apprentices School Harrogate 1949 1950 New Forest Branch
Ken Clements Clem Army Apprentices School Harrogate 1958 1961 Gloucester Branch
derek Sherriff Dick Army Apprentices School Harrogate 1954 1957
Adam Newsome Adz Army Apprentices School Harrogate 2006 2008 Bomb Disposal
Hank Lawrence tich Army Apprentices School Harrogate 1958 1959 Bournemouth Branch
john irons ironsy Army Apprentices School Harrogate 1957 1959
Chris Ellis Taff Army Apprentices School Harrogate 1980 1981 Bomb Disposal
rayland peace charlie Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 Maidstone Branch
Ian Lawson None Army Apprentices School Harrogate 1959 1961
Mike Collier Jock Army Apprentices School Harrogate 1957 1960 Tunbridge Wells Branch
Allen Forder Percy Army Apprentices School Harrogate 1957 1960 Medway Branch
raymond william todd ray Army Apprentices School Harrogate 1958 1960 Portsmouth Branch
graeme elstob Army Apprentices School Harrogate 2008 2012 Ripon Branch
Michael Cotton Bill Army Apprentices School Harrogate 1957 1959 Derby Branch
William Kerr Bill Army Apprentices School Harrogate 1950 1953 Norwich Branch
John Rowlands Taffy Army Apprentices School Harrogate 1953 1956 test
Richard Smithson Dick Army Apprentices School Harrogate 1955 1958 test
Peter Maillardet Pete Army Apprentices School Harrogate 1958 1961 Medway Branch
John Bramall Casper Army Apprentices School Harrogate 1957 1959 test
Roger Jones Prof Army Apprentices School Harrogate 1959 1961 Survey (Geographic) Branch
Anthony yates Yatesy HQ British Troops Egypt Ismailia 1951 1953
Anthony yates Yatesy HQ British Troops Egypt Ismailia 1951 1953
Raymond Coghlan semi HQ British Troops Egypt Ismailia 1954 1954
Andy Gilbert REME Workshops Willich 1981 1984
Alex Gilchrist REME Workshops Willich 1973 1975
David Dowan Ginge REME Workshops Willich 1974 1978
Roger Heywood REME Workshops Willich 1979 1981 Eastbourne Branch
Neil Dickenson Yorky REME Workshops Willich 1976 1977 test
Denis James Harrison Harry REME Workshops Willich 1980 1983 Junior Leaders Branch

Pages