Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort ascending Local REA
John Hopcroft Hoppy Nicosia - see Cyprus 1956 1959 Gloucester Branch
john groves Chatham 1958 1959 Chester Branch
John Watts sparky RSME Chatham 1958 1959 Medway Branch
Patrick Eastwood paddy or pat 3 TRRE Cove 1958 1959 Potteries Branch
Terence Halstead None Long Marston 1957 1959
Frederick Cox Chiseldon 1958 1959
ron molloy RSME Chatham 1958 1959 Bristol Branch
Peter Cuthbert saint 15 Squadron Ripon 1958 1959 Peterborough Branch
patrick langford huckleberry 38 Engr Regt REME Osnabruck 1955 1959 Bedford Branch
patrick langford huckleberry Christmas Island 1958 1959 Bedford Branch
Cliff Barnard Gus 37 Squadron Christmas Island 1957 1959 Weymouth Branch
William Thomas Bill 36 Squadron Chatham 1958 1959 Medway Branch
Charles Husband 3 TRRE Cove 1957 1959 test
David Sparks Dave Nottingham 1957 1959 Andover and Winchester Branch
dave middleton 1TRRE Cove 1958 1959 test
Ernest Andrews Andy 1TRRE Cove 1959 1959 West London Branch
Bill Purcell Willy 1 Hong Kong 1958 1959 Eastbourne Branch
Claude Handy 40 Squadron Gillingham 1951 1959 test
RONALD FRAME RON Boys Squadron Aldershot 1958 1959 St Helens Branch
Michael Barry Lurch 73 Squadron Christmas Island 1958 1959 Cambridge Branch
IVAN JOHN BAKER none Osnabruck 1957 1959 Wakefield Branch
IVAN JOHN BAKER none Aldershot 1957 1959 Wakefield Branch
IVAN JOHN BAKER none Osnabruck 1957 1959 Wakefield Branch
Alan Campbell bert Farnborough 1959 1959 Crewe Branch
catherine west radgylady 1TRRE Farnborough 1956 1959 test
John Hooker Spike 1TRRE Farnborough 1959 1959 Edinburgh Branch
Brendan Healy Ginge 1TRRE Cove 1959 1959 Portsmouth Branch
Daniel Houghton Dan 1st Fortress STRE Gibraltar (Not Gib Barracks) 1957 1959 Preston Branch
Daniel Houghton Dan 1st Fortress STRE Gibraltar (Not Gib Barracks) 1957 1959 Preston Branch
Michael Gregory Christmas Island 1958 1959 test
John Dore 1TRRE Farnborough 1959 1959 test
John Dore RSME Chatham 1959 1959 test
John Watts sparky MES (Wks) St Kilda St Kilda 1957 1958 Medway Branch
Patrick Eastwood paddy or pat 27 Squadron Cove 1957 1958 Potteries Branch
Ron Watson Christmas Island 1957 1958 Junior Leaders Branch
Graham Bravo School of Military Survey Hermitage 1956 1958
Derek Cantellow Boys Squadron Aldershot 1958 1958
Peter Cuthbert saint Christmas Island 1958 1958 Peterborough Branch
Peter Cuthbert saint Mech Training Wing Chatham 1957 1958 Peterborough Branch
raymond casey neddy Osnabruck 1956 1958 test
raymond casey neddy Osnabruck 1956 1958 test
Derek Jay lofty 3 TRRE Cove 1955 1958 test
Terry Dapp Dappy No 1 Movement control RE Longmoor 1952 1958 Taunton Branch
Brian Taylor 33 Squadron Cyprus 1957 1958 test
William Thomas Bill 1TRRE Farnborough 1957 1958 Medway Branch
Graham Bennett Ben 4 TRRE Aldershot 1958 1958 Brighton Branch
Graham Bennett Ben 1TRRE Malvern 1958 1958 Brighton Branch
William Lewis Bill. Nienburg 1955 1958 Bristol Branch
Christopher Tofts Chris 3 TRRE Cove 1956 1958 Minley Branch
Dudley Kidd Dixie Christmas Island 1957 1958 test
George Brian Dean Yorky 23 Squadron Tripoli 1957 1958 Leeds Branch
Michael Pateman Malaya 1955 1958 Crawley
Roy Willmott Gerry Christmas Island 1957 1958
Roy Willmott Gerry Ripon 1958 1958
Roy Willmott Gerry TA - 73 Engineer Regiment (Volunteers) Chesterfield 1958 1958
CHARLES CLOWES CHAS 1TRRE Malvern 1957 1958 Wolverhampton Branch
Don Rudston Rusty Lubbecke 1954 1958 Sheffield Branch
GORDON CLOUGH CLOUGHY 4 TRRE Aldershot 1956 1958 Preston Branch
GORDON CLOUGH CLOUGHY 4 TRRE Aldershot 1956 1958 Preston Branch
John Toase Toots 6TRRE Cove 1958 1958 Scarborough Branch

Pages