Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start yearsort descending End year Local REA
Neil Skivington Skiviey/geordie 65 Squadron Hameln 2009 2013 Leicester Branch
Julian Evans Taff TA - 73 Engineer Regiment (Volunteers) Nottingham 2009 2013 Nottingham Branch
Richard Winter Richie York 2009 2010 Newcastle Branch
paul hansford 52 Squadron Tidworth 2009 2011 Andover and Winchester Branch
vinny eaglestone vinny 65 Squadron Hameln 2009 2011
Richard Ball Bobby 52 Squadron Tidworth 2009 2011
Billy Common 12 Squadron Woodbridge 2009 2010 Newcastle Branch
Jim Bissett CRE (Airfields) RAF Leuchars 2009 2010 Middle East(Gulf)
Jason Gillott Jay G 21 Squadron Wimbish 2009 2010
Paul Calvert Cal Cyprus 2009 2013 Cyprus Branch
pete king kingy or ginge 517 STRE Chilwell 2009 2009 Ripon Branch
kel somers RAF Wyton 2009 2013 Fife Branch
spencer robinson Turkish 65 Squadron Hameln 2009 2011 Armoured
Duncan Gordon Flash 61 Squadron Woodbridge 2009 2014 Bomb Disposal
Mike Owens Mike Gib Barracks unspec units - use w caution Camberley - GIB Barracks 2009 2011 Andover and Winchester Branch
Peter Boyle Pete BATUS Permanent Staff BATUS Canada 2009 2010 Commando
Lee Dare Dan 58 Squadron Wimbish 2009 2011
Gary Hannon Scouse TA - 71 Engineer Regiment Elgin 2009 2012 Highlands and Islands Branch
Glen McAllister Madderz 3 Squadron Tidworth 2009 2011 Edinburgh Branch
Stuart Campbell Stu or Jock Portsmouth 2009 2011
Paul Moore Ginge TA - 72 Engineer Regt (Volunteers) Newcastle 2009 2010 Airborne
Ian Flaherty Flax 32 Squadron Antrim 2009 2010 Northern Ireland Branch
Ian Crockett Crocs 42 Squadron Hameln 2009 2011
Andy Dodson Andy 48 Squadron Waterbeach 2009 2012
Peter Simmonds Tiny School of Military Survey Hermitage 2009 2012 Reading & West Berks Branch
Craig Wadeson Bertie 22 Squadron Wimbish 2009 2011 Ripon Branch
Joanna Houghton Jo TA - 72 Engineer Regt (Volunteers) Newcastle 2009 2010
carl sykes Eric 4 Sqn Ripon 2009 2011
David Worrall 38 Squadron Tidworth 2009 2011
simon Tierney T Defence EOD School Chattenden 2009 2010 Doncaster Branch
Pete Coe 29 EOD and Search Group Aldershot 2009 2011 Bomb Disposal
Steve Goodall DCRE RAF Coningsby 2009 2012
Laura Duckworth Ducky 31 Squadron Hohne 2009 2010 Edinburgh Branch
John Hart John 21 Squadron Wimbish 2009 2013
Peter Barratt Spud 527 STRE Chilwell 2009 2011
chris ballinger chris 34 Squadron Waterbeach 2009 2012 Cambridge Branch
Stuart Pattison Jed Odds and Sods Ubique 2009 2011 Ripon Branch
mark levitt lev 64 Squadron Hameln 2009 2012
Andrew McEvoy Mac 77 Squadron Paderborn 2009 2014 Bournemouth Branch
Paul Bowen Paul 22 Squadron Wimbish 2009 2011 Minley Branch
Daniel Kelly Danny CRE (Airfields) RAF Leuchars 2009 2011
Danny Downham Danny 50 Squadron Maidstone 2009 2012 Plant Branch
Phillip Carter Taff 50 Squadron Maidstone 2009 2011 Maidstone Branch
Pete Bradley Bradders 34 Squadron Waterbeach 2009 2012 Ripon Branch
scott timmons Scotty 57 Squadron Minley 2009 2013 Dundee Branch
Gaz Hannon scouse TA - 71 Engineer Regiment Elgin 2009 2012 Highlands and Islands Branch
Robert Pothecary Taff TA - Royal Monmouthshire RE Militia Monmouth 2009 2009
David Winship TA - 135 Indep Geo Sqn (Volunteers) Ewell 2009 2014 Reading & West Berks Branch
Richard Alderton Richie 24 Squadron Chatham 2009 2010
Tim Rayner 34 Squadron Waterbeach 2009 2012 Cambridge Branch
Sam Law 524 STRE Chilwell 2009 2011
Michael Geary Mick 39 Squadron Hohne 2009 2011 test
Martin Hitchen Hitch 36 Squadron Chatham 2009 2011 test
James Thewsey Jim 73 Squadron Ripon 2009 2009 Wakefield Branch
Si Hilton Si 22 Squadron Wimbish 2009 2010 Cambridge Branch
Jay Lees 73 Squadron Ripon 2009 2013 test
Kimble Slaughter Kim Defence EOD School Chattenden 2009 2012 St Helens Branch
Kevin Kiely Kev 55 Squadron Minley 2009 2010 Wakefield Branch
Kevin Kiely Kev Bassingbourn 2009 2009 Wakefield Branch
Craig Jackson Jacko Close Support Troop RE Warminster 2009 2012 test

Pages