Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick namesort ascending Squadron City Start year End year Local REA
David Cargill C Company Chepstow 1980 1982 Leicester Branch
Les Williams 12 Squadron Osnabruck 1987 1990 Junior Leaders Branch
Les Williams 73 Squadron Osnabruck 1990 1992 Junior Leaders Branch
Les Williams 37 Squadron Hameln 1992 1993 Junior Leaders Branch
Terry Parkes 82 Trg Squadron Arborfield 2000 2000 Newton Abbot Branch
Terry Parkes 57 Squadron Camberley - GIB Barracks 2000 2001 Newton Abbot Branch
Terry Parkes 36 Squadron Chatham 2001 2002 Newton Abbot Branch
Terry Parkes 73 Squadron Osnabruck 2002 2006 Newton Abbot Branch
Terry Parkes 8 Squadron Tidworth 2006 2008 Newton Abbot Branch
COLIN JOHNSON 43 Squadron Osnabruck 1974 1976 Portsmouth Branch
Stephen Silsby 34 Squadron Waterbeach 1977 1979
Mark Hall 59 Squadron Plymouth 1977 1979 Commando
Mark Hall 26 Squadron Hohne 1975 1977 Commando
Bryan Spraggon Osnabruck 1962 1964 test
Andy Mason 50 Squadron Maidstone 1984 1989 Plant Branch
Andy Mason 44 Squadron Hameln 1989 1990 Plant Branch
Andy Mason TA - 111 Regt RE(V) Farnborough 1991 2004 Plant Branch
John Hunt 39 Squadron Osnabruck 1976 1979 Maidstone Branch
John Hunt 27 Squadron Camberley - GIB Barracks 1979 1981 Maidstone Branch
John Hunt 64 Squadron Hameln 1981 1984 Maidstone Branch
John Hunt 3 Squadron Tidworth 1984 1987 Maidstone Branch
John Hunt Munsterlager 1987 1989 Maidstone Branch
John Hunt 61 Squadron Maidstone 1989 1992 Maidstone Branch
John Hunt 65 Squadron Hameln 1992 1994 Maidstone Branch
John Hunt Depot Squadron Chatham 1994 1995 Maidstone Branch
John Hunt HQ Engineer Resources Long Marston 1995 1997 Maidstone Branch
David Williams HQ 35 Engineer Regt Hameln 1984 1988 Doncaster Branch
David Williams 51 Squadron Ripon 1988 1991 Doncaster Branch
David Williams 28 Squadron Bassingbourn 1991 1994 Doncaster Branch
David Williams 28 Squadron Camberley - GIB Barracks 1991 1992 Doncaster Branch
Iain Fridge HQ Penang Garrison Malaysia 1956 1960 Edinburgh Branch
Bryan Spraggon 30 Squadron Osnabruck 1962 1964 test
Iain Fridge Malaysia 1956 1960 Edinburgh Branch
Steve Oldfield 21 Engineer Base Workshops Willich 1987 1990 Peterborough Branch
Steve Oldfield 325 Engineer Park Antrim 1990 1993 Peterborough Branch
Steve Oldfield Antrim 1990 1993 Peterborough Branch
David Cinnamon Farnborough 1985 1986 Minley Branch
Peet Philip 1TRRE Cove 1966 1966 Bomb Disposal
Peet Philip HQRE 4 Div Paderborn 1966 1969 Bomb Disposal
Peet Philip 11 Squadron Malaya 1969 1970 Bomb Disposal
Peet Philip 54 Squadron Hong Kong 1970 1972 Bomb Disposal
Peet Philip Permanent Staff JLRRE Dover 1972 1973 Bomb Disposal
Peet Philip 71 Squadron Maplin Sands 1973 1974 Bomb Disposal
Peet Philip 49 Squadron Chattenden 1974 1975 Bomb Disposal
Peet Philip TA - 73 Engineer Regiment (Volunteers) Nottingham 1981 1992 Bomb Disposal
Peet Philip Chilwell 1992 1994 Bomb Disposal
Peet Philip RSME Chatham 1967 1967 Bomb Disposal
Peet Philip RSME Chatham 1970 1970 Bomb Disposal
Peet Philip RSME Chatham 1973 1973 Bomb Disposal
Peet Philip Defence EOD School Chatham 1973 1973 Bomb Disposal
Paul Denton 5 Squadron Iserlohn 1974 1976 test
Paul Denton 10 Squadron Gutersloh 1983 1987 test
Paul Denton 24 Squadron Chattenden 1987 1988 test
Maurice Ely 410 Independent Plant Troop Malaya 1954 1956 Preston Branch
John McKnight 6 Squadron Perham Down 1965 1977 Swindon Branch
Hugh Cave CRE Ops Aden 1965 1966
Hugh Cave Anywhere in Brunei Brunei 1963 1963
Hugh Cave MES (Wks) Hong Kong Hong Kong 1958 1961
Hugh Cave Unknown units Egypt 1952 1955
Hugh Cave Germany 1955 1956

Pages