Members List

You can use ANY of the fields below to search for members,or type REA in the first name box to find various REA details.

First Name Surname Nick name Squadron City Start year End yearsort descending Local REA
Richard Leiper Van 61 Squadron Ripon 1957 1958 test
Brian Page pagie 74 Squadron Malaya 1957 1958 Brighton Branch
Norman Ellis 73 Squadron Christmas Island 1957 1958 test
Norman Ellis 25 Field Engineer Regt Maidstone 1958 1958 test
Terry Howard Pop 17 Port Training Regt Marchwood 1957 1958 Peterborough Branch
william mckee andy/jock 54 Squadron Hong Kong 1956 1958 test
Graham Gunter 6TRRE Cove 1958 1958 Plant Branch
Graham Gunter 4 TRRE Aldershot 1958 1958 Plant Branch
Terry Howard Pop 17 Port Training Regt Marchwood 1957 1958 Peterborough Branch
Bruce Newins Smoke 12 Squadron Christmas Island 1957 1958 Tunbridge Wells Branch
John O'Brien 1TRRE Cove 1958 1958
john groves RSME Chatham 1957 1958 Chester Branch
john groves Chiseldon 1958 1958 Chester Branch
Robert Walters waller 9TRRE Farnborough 1958 1958 test
Roy Adams HQ 36 Engineer Regt Maidstone 1957 1958
Rhiannon Crossland Tripoli 1950 1958 test
Gerald Doubtfire 2 Squadron Dortmund 1958 1958 Colchester and District Branch
Edward Claxton Ted 1TRRE Malvern 1957 1958 Peterborough Branch
Edward Claxton Ted CRE South Malaya Malaya 1958 1958 Peterborough Branch
Michael Ramsay Scouse ( Rommel... 1TRRE Cove 1959 1959 Commando
Michael Ramsay Scouse ( Rommel... 4 TRRE Aldershot 1959 1959 Commando
ted hickman scouse Aldershot 1959 1959 Southampton Branch
ted hickman scouse Borneo 1959 1959 Southampton Branch
Clive Cadle World War 2 Africa 1957 1959 test
michael hawkins hawkeye 33 Squadron Cyprus 1957 1959 Sunderland Branch
Donald Richardson Ricky 37 Squadron Maidstone 1955 1959 test
Martin (Mark) Sole B Squadron JLRRE Dover 1959 1959 Junior Leaders Branch
barrie spooner spoons 48 Squadron Ripon 1959 1959 Weymouth Branch
Michael White Chalky Boys Squadron Aldershot 1957 1959 Jersey Branch
bill woodcock bruce Christmas Island 1958 1959 test
John Muat Germany 1957 1959 test
John Smart Sam Christmas Island 1958 1959 Norwich Branch
Michael Cotton Bill Army Apprentices School Harrogate 1957 1959 Derby Branch
William Kerr Bill 17 Port Training Regt Southampton 1958 1959 Norwich Branch
aurther flecther 73 Squadron Christmas Island 1957 1959 test
alan syphas HQRE 4 Div Herford 1957 1959 Brighton Branch
John Rowlands Taffy 19 Squadron Aden 1959 1959 test
John Rowlands Taffy Bahrain 1959 1959 test
John Wallis Wally Osnabruck 1956 1959 Cambridge Branch
Richard Smithson Dick 73 Squadron Christmas Island 1958 1959 test
Jimmy Gwilt Tusker 73 Squadron Christmas Island 1958 1959 Radio Branch
norman fraser geordy Hanover 1957 1959 Postal and Courier Services Branch
norman fraser geordy 255/ 256 MCPG Hanover 1957 1959 Postal and Courier Services Branch
John Greenham Doggy 40 Squadron Cyprus 1957 1959 Cyprus Branch
John Greenham Doggy 40 Squadron Cyprus 1957 1959 Cyprus Branch
john walmsley 12 Squadron Christmas Island 1957 1959 Stafford Branch
james mcnair 29 Squadron Hameln 1957 1959 test
George Caffrey Bill MES (Wks) Hong Kong Hong Kong 1956 1959
James Kenneth McPherson 18 Squadron Cyprus 1956 1959 Cyprus Branch
Robin Doughty Bob 1TRRE Malvern 1955 1959 Medway Branch
Barry Hutton Christmas Island 1957 1959 Bristol Branch
Arthur Giles Chatham 1958 1959 Leeds Branch
Ian Mason 4 TRRE Aldershot 1959 1959 Newcastle Branch
Stuart Robertson-Fox 9TRRE Cove 1959 1959
oswald hammersley Hohne 1957 1959 Potteries Branch
Alan Hann Andy 11 Squadron Malaya 1958 1959 test
John Bramall Casper Army Apprentices School Harrogate 1957 1959 test
E Peter Mosley 3 TRRE Cove 1959 1959 Highlands and Islands Branch
Graham Gunter HQ 38 Engineer Regt Ripon 1958 1959 Plant Branch
Graham Gunter 59 Squadron Chatham 1958 1959 Plant Branch

Pages